Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Dżeser (Neczerichet)

2006-04-05 | Autor: Józef Biela


Dżeser (Neczerichet) - (ur. brak, zm. brak) władca Górnego i Dolnego Egiptu z III dynastii. Pierwszy faraon, któremu powstawiono grobowiec w kształcie piramidy.


Jego imię oznacza: Horus Boski Ciałem.
Lata panowania tego faraona historycy określają pomiędzy: 2709 ? 2690 p.n.e. Był synem lub bratem faraona Chsechemui.

Matką Dżesera była najprawdopodobniej królowa Nimaathapi, zwana za czasów II i III dynastii ?Matką dzieci królewskich?. Poprzez małżeństwo z księżniczką Hetephernebti stał się również zięciem Chasechemui. Początkowo rezydował w okolicach Abydos gdzie zapoczątkował budowę swojego pierwszego grobowca odkrytego w Bet Challaf. Później jednak przeniósł się do Memfis skąd władał chyba do końca swego panowania. W Sakkara genialny wezyr i architekt Inhotep deifikowany na jednego z bogów starożytnego Egiptu, wybudował dla swojego pana i władcy Dżesera pierwszą kamienną piramidę, zwaną przez współczesnych ? piramidą schodkową. O działalności tego faraona wiemy jedynie że prowadził wyprawy na Synaj oraz podbił Nubię, albo przynajmniej jej część. Z panowania Dżesera zachowała się również odnaleziona na wyspie Sahel stela, zwana też ?stelą głodu?.
Chodzi tu najprawdopodobniej o klęskę suszy która nawiedziła Egipt za czasów panowania tego faraona.
Jeśli chodzi o ilość lat panowania Dżesera, to Papirus Turyński przypisuje mu 19 lat i jeden miesiąc, zaś Manethon 29 lat.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
13 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-15
Szkoda że tak mało wiemy na temat tego faraona. Dziękuję bardzo za przybliżenie Dżesera.
Użytkownik


Dodano: 2007-01-29
Dowiedziałam się ciekawych rzeczy. Mimo że mało. Zresztą czasem lepiej mało, niż bez sensu.
Użytkownik


Dodano: 2007-09-08
Szkoda,że tak niewiele osób interesuje się starożytnym Egiptem. Dżeser to bardzo ciekawy władca, a zwłaszcza jego grobowiec zbudowany przez Imhotepa. Ostatnio pojawiła się wiadomość,że Imhotep przy budowaniu tej piramidy uszkodził grobowce dostojników z wcześniejszych dynastii. Sądzę,że Sakkara kryje jeszcze wiele tajemnic. Mam nadzieję,że chociaż część z nich uda się rozwikłać prof. Karolowi Myśliwcowi i Polskiej Misji Archeologicznej na terenie tego starożytnego cmentarzyska.
Redaktor


Dodano: 2008-08-25
Trochę krótko ale zawsze lepsze coś niż nic;). Poza tym nawet ciekawe. Czy aby na pewno nie ma więcej informacji o tym faraonie?
Gość


mona
Dodano: 2010-07-07
dla uściślenia..stela głodu okazała się nie prawdziwa, gdyż powstała w czasach ptolemejskich. Prawdopodobnie chodziło o innego faraona
Użytkownik


Dodano: 2010-10-15
Jeżeli chodzi o ten artykuł to autor pisze stek bzdur opartych na wiki naprawdę o Neczerichecie da się powiedzieć dużo więcej bez większych domysłów jeżeli szanowna redakcja nie wieży to proszę o kontakt mailowy ze mną. Pozdrawiam
Redaktor


Dodano: 2010-10-15
Jeżeli masz jakieś konkretne dowody, to je podaj. Takie stwierdzenie, że artykuł to "stek bzdur" jest pustosłowiem. Podaj jakieś opracowania, książki, opinie profesorów, prace, a nie rzucaj luźnym terminem. I skoro juz podważasz treść artykułu to zrób to konkretnie z przykładami, odniesieniami do treści i argumentami. I nie redakcji na maila tylko publicznie. Skoro coś publicznie podważasz, to wypadałoby się do tego publicznie i rzetelnie odnieść.
Użytkownik


Dodano: 2010-10-15
Po pierwsze Neczery - chet był synem Chasechema o czym świadczy serech z imieniem Neczery - cheta w grobowcu Chasechema.
Po drugie stela głodu która jest jak stwierdza jednoznacznie Nicolas Grimial w swojej Historii starożytnego Egiptu jest APOKRYFEM z czasów Ptolemeusza Epifanesa(jak już wcześniej wspomniał gość o nicku mona) . Jeżeli jest zainteresowanie to mogę wysłać cały artykuł sporządzony z notatek z wykładów egiptologicznych , w których uczestniczyłem artykuł moim zdaniem jest po prostu notatką jaką każdy może napisać i to z błędami a nie Artykułem naukowym.
Użytkownik


Dodano: 2010-10-15
podkreślam synem a nie bratem bez zawahania.
Użytkownik


Dodano: 2010-10-15
Co do kwestii serechu posiadam odrys wg. William'a Flinders'a Petrie'ego
ale niestety nie mogę wrzucić zdjęcia.
Użytkownik


Dodano: 2010-10-15
To znaczy dla zainteresowanych mogę wysłać na maila bo na stronę nie mam możliwości
Gość


wieśio
Dodano: 2010-10-24
niewiadomo tak do konca ktore żródło czy to archeologiczne czy opracowanie naukowe wogole ma racje . sa to raczej hipotezy i przesłanki oparte na zbitych dzbankach kawałkach kamieni niekompletnych pewrgaminach- niewazne . mowimy o czasach naprawde odległych i chodz akurat temu faraonowi mozemy przypisac mecenat nad piramidami w sakkarze(sa na to konkretne dowody) to nie bawiłbym sie w spekulacje ojciec syn czy brat.
Użytkownik


Dodano: 2010-10-28
To są tezy egiptologów nie moje.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.