Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Geta

2006-04-09 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Geta - (ur. 27 maja 189 r. n.e., zm. 26 lutego 212 r. n.e.) cesarz rzymski z dynastii Sewerów, współrządzący z bratem oraz swoim późniejszym zabójcą - Karakallą.
Żył 23 lat


Geta jako syn cesarski otrzymał dobre wykształcenie pod okiem najlepszych nauczycieli. Uczono go filozofii, retoryki, greki. Nienawidził się z Karakallą (swoim rodzonym bratem) od samego dzieciństwa.
Kiedy Septymiusz Sewer zmarł postanowił (wraz z Karakallą, który był współwładcą) o zakończeniu kampanii w Brytanii. W istocie nie było potrzeby kontynuacji, gdyż barbarzyńcy dostali nauczkę, a granica była dość bezpieczna. Odbył wraz z Karakallą uroczysty wjazd do stolicy. Jednak wkrótce po tym w Rzymie nastało napięcie bliskie późniejszej zimnej wojnie; między blokiem Gety, a Karakalli. Wg prawa obaj byli władcami i obaj mieli te same przywileje i kompetencje. Jak więc przelać to w praktykę, kiedy na domiar złego nie ukrywają wzajemnej do siebie nienawiści? Wtedy to po raz pierwszy doszła myśl o podziale imperium na strefy wpływów. Jeden miał dostać prowincje azjatyckie, a drugi europejskie. Podobno matka cesarzy nie dopuściła do tego, oświadczając, że ją też w takim razie należy podzielić. Warto nadmienić tutaj, że nie czyniła tego ze względów matczynej miłości, czy dobra imperium. Myślała, że sama będzie mogła sprawować kontrolę nad zwaśnionymi synami, a więc w praktyce rządzić.
Niespodziewanie Karakalla oświadczył, że chce się pojednać z bratem i odtąd rządzić z nim w zgodzie i przyjaźni. Zaskakujące to było także dlatego, że to właśnie Karakalla od samego początku okazywał więcej nienawiści w stosunku do brata. Cesarze mieli się spotkać bez straży w domu matki, aby tam się pogodzić. Jednak gdy Geta przekroczył próg matczynego domu, żołnierze Karakalli od razu wbili mu swe miecze. Trudno powiedzieć czy w tym spisku brała udział matka.
Geta będąc cesarzem niczego nie osiągnął, gdyż osiągnąć nie mógł. Uczynienie go współwładcą przez Sewera, było tylko symbolem, gdyż w rzeczywistości głos ojca zawsze był najważniejszy. Kiedy rządził wespół z Karakallą żadne większe projekty nie miały racji bytu, gdyż byłyby od razu odsunięte przez drugiego władcę.
Znowu nastały czasy jedynowładztwa ....


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
2 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-09-08
Nie zbyt dobry ten artykuł. Powiedz gdzie wyczytałeś, że Julia Domna nie zgodziła się na podział, bo sama chciała rządzić. Taki wniosek z tekstu Herodiana nie wynika.
Poza tym nie wspomniano nic o reformach Karakalli, przedstawiono go jedynie jako człowieka dążącego do władzy.
Użytkownik


Dodano: 2007-09-08
Przepraszam, druga część komentarzu powinna znaleźć się w innym miejscu. Nie mniej jednak przesadą jest wybielanie postaci Gety a ukazywanie Karakalli jako tego całkowicie złego brata!

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.