Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Obóz legionów rzymskich

2006-10-14 | Autor: Wojciech Bogdański



Obóz legionów rzymskich charakteryzował się doskonałym wykonaniem. Budowany był z drewna przez samych legionistów. Rzymianie charakteryzowali się dobrą znajomością rzemiosła budowlanego co widać w ich istniejących dotąd budowlach. Jednak obóz rzymski, tworzony na potrzeby militarne, nie był budowany przez zawodowych inżynierów i budowniczych. Tworzony był przez zwykłych żołnierzy, którzy budowali obóz w każdym miejscu, każdego dnia. Budowa zazwyczaj zaczynała się popołudniem, bowiem dzienny rozkład zajęć armii był ułożony co do godziny. Bardzo wcześnie rano (wraz ze wstaniem słońca) legioniści wyruszali w drogę. Podróż trwała średnio 8 godzin dziennie. Po ciągłym marszu, legioniści zatrzymywali się w miejscu dogodnym do budowy obozu i dzielili się na cztery grupy: przynoszenie drewna i materiału budulcowego ; budowa obozu ; składowanie materiału i zanoszenie go na miejsce budowy ; patrolowanie i ochranianie miejsca prac.


Plan obozu wojskowego legionów rzymskich

W momencie zarządzenia postoju przez dowódcę i rozpoczęcia prac nad obozem, oddziały pomocnicze wysyłane były w celu plądrowanie okolicy (terytorium wroga) lub zdobywania pożywienia, paszy i drewna na ogniska. Legioniści wydobywali narzędzia ze swych niesionych na plecach pakunków i wznosili warowny obóz. Warto zauważyć, że najczęściej wybieranym miejscem na powstawanie obozu były wzniesienia, ze względów obronnych i widokowych. Teren był oczyszczany i wyrównywany. Następnie legioniści wytyczali biegi uliczek i rzędy namiotów obozu według szablonu niezmiennego od wieków. Po kilku miesiącach takiej praktyki legioniści mogli już rozbijać obóz z zamkniętymi oczami. Gdy legioniści okopywali teren, na straży stały kohorty z każdego legionu po jednej. Z wydobytej w ten sposób ziemi budowano wał przy fosie. Wał zazwyczaj mierzył, jak opisuje Polibiusz, 4 metry wysokości, rów tyle samo głębokości i głębokości 1 metr. Juliusz Cezar miał podobno upodobanie do wałów o szerokości przekraczającej 6 metrów. Ścięte drzewa wykorzystywano na bramy i wieże strażnicze, które po skonstruowaniu na miejscu ustawiano na każdym z czterech wałów (wszystkie miały następnego dnia spłonąć, gdy armia wyruszy w drogę). Siły strzelnicze rozmieszczone były wzdłuż przedpiersia. Przestrzeń 60 metrów pomiędzy wałami obronnymi, a pierwszymi rzędami namiotów wypełniona była przez bydło, łupy i jeńców. Jak pisze Polibiusz umieszczani tu byli, po to by w razie ataku wroga nie można było dosięgnąć ich ognistymi strzałami. Wraz z budową umocnień i barier obronnych, równocześnie wznoszono główną kwaterę dowódcy armii a potem kwatery jego zastępców, z szefem sztabu włącznie. Następnie powstawały namioty trybunów i centurionów, z których każdy miał własny namiot. W kolejności kolejne były warsztaty naprawcze, grodzono teren kwatermistrza i wytyczano obozowy targ. Na końcu legioniści wznosili swoje dziesięcioosobowe namioty, wykonane pierwotnie ze skóry, lecz już w I w.n.e. powszechnie szyte z płótna. Każda kohorta miała swoją własną ulicę. W trakcie tych wszystkich prac legioniście wolno było odstawić tarczę i oszczep a także zdjąć pakunek z pleców i hełm, poza tym jednak musiał mieć na sobie skórzaną kurtkę z naszytymi płytami zbroi, miecz i sztylet, by bez chwili zwłoki mógł rzucić się do walki. Zauważenie braku któregokolwiek z tych elementów uzbrojenia groziło karą śmierci. Gdy obóz był już gotowy, określona liczba strażników udawała się na z góry wyznaczone stanowiska, na trzygodzinne warty. Stanowiska wartownicze w nocy patrolowane były przez czteroosobowe grupy konnych, które składały raport, jeśli kogoś nie było lub zasnął - a oba te wykroczenia groziły egzekucją.


AE3 Konstantyna II z lat 330-335 n.e., mennica Antiochia. Av: CONSTANTINVS IVN NOB C, głowa w wieńcu laurowym na prawo ; Rev: GLORIA EXERCITVS, dwóch legionistów z dwoma sztandarami legionowymi, napis SMANS na dole. RIC VII 87.


AE3 Konstantyna II z lat 326-327 n.e., mennica Antiochia. Av: CONSTANTINVS IVN NOB C, głowa w wieńcu laurowym na lewo ; Rev: PROVIDENTIAE CAESS, brama obozu wojskowego z dwoma wieżami, gwiazda u góry, napis SMANTS na dole. RIC VII 72.



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

11 celnych komentarzyDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2006-11-28
Podana tu funkcja intervallum (wolnej przestrzeni między wałami a pierwszą linią namiotów) jest błędna. Nie umieszczano tam jeńców i bydła po to, by uchronić ich przed strzałami wroga. Wręcz przeciwnie - w razie ataku pociski miały spadać na nich, a nie na namioty legionistów.
Użytkownik


Dodano: 2006-11-30
To by znaczyło, że rzymianie lokując całą trzodę oraz niewolników w intervallum godzili się na stratę zaopatrzenia i dotychczasowych zdobyczy? Po za tym jak taka "żywa" zapora miała chronić namioty legionistów przed strzałami, bo przecież wątpliwe jest aby w starożytności bydło miało więcej niż 2 m, odpowiedz pontifex.
Redaktor


Dodano: 2006-11-30
Intervallum miało 60 m szerokości i już dlatego stanowiło ochronę dla legionistów (pociski wystrzelone ponad wałami rzadko dolatywały tak daleko). Jeńców, łupy i resztę kramu umieszczano tam, bo gdzie indziej po prostu nie było miejsca. Co do jeńców - mogli tam być, ale nie musieli, zależy, czy armia akurat ich ze sobą prowadziła. Rzymianom specjalnie na nich zależało - są przypadki stosowania ich jako żywych tarcz. O rozmaiarach starożytnego bydła nie będę się wypowiadać - nie jestem specjalistą w tej dzeidzinie :)
Użytkownik


Dodano: 2007-02-21
ponifax żle zrozumiałes tekst bo pisze tam cyt "Przestrzeń 60 metrów pomiędzy wałami obronnymi, a pierwszymi rzędami namiotów wypełniona była przez bydło, łupy i jeńców. Jak pisze Polibiusz umieszczani tu byli, po to by w razie ataku wroga nie można było dosięgnąć ich ognistymi strzałami." Światczy to o tym że to w tej przestrzeni między namiotami a wałami byli umieszczani jeńcy i bydło a nie jak ty sądzisz legioniści.
Redaktor


Dodano: 2007-02-21
Wiem, że znajdowali się tam jeńcy itp. Chyba źle zrozumiałeś to, co napisałem. Chodziło mi o to, że funkcja intervallum podana przez Polibiusza jest bardzo wątpliwa i uważa się, że było wręcz odwrotnie - jeńcy nie mieli być chronieni, ale stanowić "żywe tarcze".
Użytkownik


Dodano: 2007-10-25
I jak oni wytrzymywali budowanie obozu w pełnym uzbrojeniu? Chyba należałoby im współczuć.
Użytkownik


Dodano: 2008-01-31
heh nie dość że w uzbrojeniu to pewnie jeszcze pogoda musiała dawać się we znaki. Ale po takim marszu i budowie obozu żołnierz nie myślał pewnie o żadnych głupotach tylko o tym żeby się przespać.
Gość


gość
Dodano: 2010-02-20
A jaki był schemat Legionu Rzymskiego?
Gość


bocian
Dodano: 2010-03-07
pozdrawiam
jedno zastrzeżenie namioty byly 8 osobowe tzw contubelarium ( o ile pamietam dobrze lekcje łaciny z liceum )
Gość


Były
Dodano: 2010-03-23
Darujcie panowie ale wznoszenie tego w ciągu jednego dnia wydaje się raczej dość problematyczne...
Gość


Catholicus
Dodano: 2010-07-06
Tak to prawda,ale robiono to tylko na terenie wroga lub pograniczu.

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.