Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Etykieta: Chiny

Artykuły:

Chiny w czasie rządów Mao Tse-tunga

Okres po upadku cesarstwa Qingów był w Chinach czasem niepokojów, wielkich buntów oraz wojen wewnętrznych między różnymi frakcjami politycznymi, a później i z okupacją japońską. W końcu władzę udało się przejąć komunistom Mao Tse-tunga. Człowiek ten, niezależnie od oceny moralnej jego postępowania, stał się wyznacznikiem dziejów Chin. Przymusowa kolektywizacja rolnictwa, zaowocowała głodem, który pochłonął wiele milionów ofiar. Dodatkowo trwała krwawa walka z przeciwnikami komunizmu oraz wojny zewnętrzne, jak ta w Korei. Wedle . . .



Chiny dynastii Qin 249-206 p.n.e.

Na zachodniej granicy świata chińskiego leżało królestwo Qin. Posiadało ono sprawną machinę państwową, która opierała się na scentralizowanej administracji oraz na silnej i dobrze wyposażonej armii, wyspecjalizowanej w odpieraniu armii barbarzyńców, którzy nieustannie krążyli wokół Państwa Środka. W 249 roku p.n.e. władca tego państwa podporządkował sobie monarchię Zhou. W 247 roku p.n.e. władzę nad państwem Qin przejął niezwykle ambitny król (wang) Yingcheng. Dość szybko nowy władca Qin rozpoczął zajmowanie kolejnych . . .



Postaci:

Ching Shih
Zastanawiacie się może, który pirat rządził na morzu? Czarnobrody? Nie, i nie był to żaden mężczyzna... Władcą, a właściwie władczynią mórz, była Chinka - z na imię jej było Ching Shih. Ta famme fatale początkowo była prostytutką, ale szybko przekształciła się w prawdziwą królową mórz, a na końcu - została szlachcianką! Ta niezwykła kobieta żyła w czasach dynastii Qing. Przyszła na świat w biednej rodzinie w 1775 roku w prowincji Kanton. Bieda była na tyle uciążliwa, iż rodzina postanowiła sprzedać dziewczynę do domu . . .
Liu Ling
Liu Ling był chińskim poetą i filozofem, opierającym się na taoizmie. Liu bardzo cenił sobie spokój, którego brakowało w czasach, gdy Chiny targane były wojnami i zamieszkami wewnętrznymi. Jako cel swego życia wybrał oddalenie od spraw politycznych, w zamian wybierając wspólne biesiady ze znajomymi, oraz spokój duszy. Liu Ling był człowiekiem niezwykle ekscentrycznym. Przede wszystkim cenił sobie spokój i swobodę pod każdym względem. Prowadził dość beztroskie życie, ciesząc się z przyjemności tego świata. Był koneserem napojów . . .
Du Fu
Ten wybitny chiński poeta tworzył w czasie rządów dynastii Tang. Jego biografia wykazuje jednak wiele zbieżności z życiorysem innego poety, Li Bai'a (na Zachodzie znany jako Li Po), z którym wiązała go wielka przyjaźń. Du Fu wywodził się z rodziny urzędniczej, pracującej na dworze cesarskim. Podobno tylko dzięki protekcji Syna Niebios uzyskał stanowisko na dworze, bowiem kilkakrotnie nie udało mu się zdać egzaminów na urzędnika państwowego. Początkowo cieszył się wielkim poważaniem na dworze cesarskim, lecz nagle w wyniku walk wewnętrznych, . . .
Xiang Liang, Hiang Ju
Xiang Liang lub Hiang Ju (zm. 204 r. p.n.e.) był potomkiem arystokratycznego rodu chińskiego, który dziedzicznie dzierżył stopień generalski na ziemiach dawnego królestwa Chu. Podobno był bardzo wysokim i dobrze zbudowanym mężczyzną. Lubił poezję, wykazywał się niezwykłą dwornością, był nieustraszonym żołnierzem i człowiekiem bezlitosnym dla przeciwników, czasem i przyjaciół. Wszystkie te cechy sprawiły jednak więcej kłopotu właścicielowi niż pożytku. Będąc już królem-hegemonem, szybko tracił przyjaciół, których zrażał swą . . .
Ban Zhao
Ban Zhao została wydana za mąż za Cao Shishu, mając zaledwie 14 lat. Na szczęście dla niej, małżonek szybko odumarł, a młoda wdowa postanowiła więcej nie wychodzić za mąż. Cały swój wolny czas postanowiła wykorzystać na zdobywanie wiedzy. Czyniła to z taką pasją, że wkrótce usłyszał o niej dwór cesarski. Ban Zhao za rządów cesarza He, została oficjalną wychowawczynią cesarzowej i jej dam dworu. Zarządzała również cesarską biblioteką, a także tworzyła świetną poezję. Miała opracować podręcznik dla młodych kobiet (Wykłady . . .

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.