Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Etykieta: Kartagina

Artykuły:

Tartessos - zaginione miasto

Tartessos było starożytnym odpowiednikiem słynnego Eldorado. Słynęło z niesłychanego przepychu, niezwykłej kultury i sztuki. Pomimo tego, legło w gruzach. Do dziś nie ustalono, gdzie się znajdowało.Mniej więcej od dwustu lat do naszych uszu docierają coraz to nowsze doniesienia o odkryciach naukowców. Coraz lepiej znamy dzieje starożytnego Egiptu, Minojczyków czy Sumerów. Powszechnie uważa się, że najstarsze cywilizacje rozwijały się na Bliskim Wschodzie - jednak to błąd. Na ziemiach europejskich również egzystowały rozwinięte . . .



Rządy Dionizjusza Starszego

Kartagina przez dłuższy czas nie mogła podnieść się po klęsce swych wojsk w wielkiej batalii roku 480 p.n.e., gdzie ogromna armia punicka została rozbita w pył. Zapewne było to wynikiem zarówno zdobycia władzy przez ugrupowania nastawione pokojowo w samej Kartaginie, jak i wzmocnienie pozycji Syrakuz. Nawet w czasie trwania wojny peloponeskiej, Kartagińczycy nie zdecydowali się na zaatakowanie miast sycylijskich, pomimo faktu, że Ateńczycy przez dwa lata oblegali Syrakuzy, i rzekomo nalegali - przynajmniej tak wynika z niektórych źródeł antycznych - . . .



Postaci:

Hannon zwany Wielkim
Hannon Wielki był zamożnym kartagińskim arystokratą żyjącym w III wieku p.n.e. Był przeciwny I wojnie punickiej z Rzymem, co stało się przyczyną jego konfliktu z rodem Hamilkara Barkidy. Hannon optował za zajmowaniem ziem w Afryce Północnej, które miały służyć rozwojowi gospodarczemu Kartaginy. zdołał podporządkować Kartaginie żyzne dorzecze rzeki Bagradas. W 244 roku p.n.e. Hannon zdobył dominujący wpływ na politykę pańśtwa. Wówczas zdemobilizował flotę wojenną Kartaginy, dając Rzymianom czas na odbudowę swojej floty i w zasadzie na . . .
Hannon Gisko
Hannon Gisko był admirałem kartagińskim, uczestnikiem I wojny punickiej. W 264 roku p.n.e. podjął próbę narzucenia zwierzchności kartagińskiej Mamertynom, co mu się nie powiodło, gdyż Mamertyni wprowadzili do miasta garnizon rzymski. Fakt ten stał się powodem wybuchu I wojny punickiej. W 262 roku p.n.e. Gisko został oblężony przez Rzymian w Agrygencie. Choć obrońców możył głód, miasto wytrwale broniło się przez pół roku. Gisko, wykorzystując zamieszanie wywołane pojawieniem się pod miastem korpusu ratunkowego, zdołał wyrwać się z . . .

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.