Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Etykieta: Prehistoria

Artykuły:

Neolityzacja

Pytanie o pochodzenie człowieka nurtuje ludzkość od tysięcy lat. Można zaryzykować tezę, iż zdajemy je sobie od samego początku - od chwili, gdy uzyskaliśmy dostęp do własnej świadomości. Szczególnie dociekliwe poszukiwania odpowiedzi na tę kwestię zaobserwować można od blisko dwustu lat. Niemal co roku do naszych uszu docierają najnowsze odkrycia, niejednokrotnie zmieniające "niepodważalne" prawdy. Ze względu na ciągły brak jednoznacznych danych na ten temat, autor niniejszego tekstu, poda streszczenie tej kwestii.Tym, co . . .



Neolit i postglacjalne adaptacje

U schyłku plejstocenu i w początkach holocenu (tj. w schyłkowym okresie paleolitu, ok. 12-10 tys. lat p.n.e.) człowiek rozumny o współczesnej anatomii (Homo sapiens) stanowił gatunek nieliczny, liczący tylko około miliona osobników, o małej gęstości zaludnienia, żyjący w niewielkich gromadach koczujących na rozległych obszarach świata. Gromady te trudniły się łowiectwem, zbieractwem i rybołówstwem i żyły w ustroju pierwotnej grupy łowiecko-zbierackiej. Ich wyposażenie materialne ograniczało się do niezbędnego osprzętu myśliwskiego, . . .



Plejstocen, czyli skąd się wziął człowiek ?

Mianem paleolitu czyli starszej epoki kamienia określamy najwcześniejsze stadium prehistorii. Termin ten został zaproponowany przez XIX-wiecznego uczonego angielskiego Johna Lubbocka. W terminologii antropologicznej jest zwany okresem dzikości. Rozpoczął się ok. 3 miliony lat temu, a zakończył ok. VIII tysiąclecia p.n.e. Są to oczywiście daty umowne, wiadomo, że do dziś żyją ludy o kulturze i gospodarce takiej, jak w np. w mezolicie bądź w paleolicie.Okres paleolitu rozpoczął się gdy na Ziemi pojawił się pierwszy człowiek i . . .



Kim był Neandertalczyk ?

Kim był neandertalczyk - bezmyślnym małpoludem, czy inteligentnym i "cywilizowanym" łowcą i twórcą pierwszych dzieł sztuki? Zapraszam w podróż do prehistorii.Pierwszy niezwykły szkielet tego przedstawiciela gatunku Homo sapiens odkryto w 1856 roku w Neanderthalu w Niemczech. Badacze, którzy odsłonili niezwykłe szczątki, nie mogli dojść do wniosku, czym właściwie one są. Początkowo sądzono, że to szkielet człowieka z licznymi chorobami, które wywołały deformację kości. Nikomu nie przyszło do głowy, że może to być . . .



Homonidy

W czasie gdy na świecie bujnie rozwijały się rozmaite gatunki ssaków, na świecie pojawiła się linia małp naczelnych, z których wyodrębili się później ludzie i szympansy. Dotychczas sądzono, iż nasze drogi ewolucyjne rozeszły się ok. 7 mln lat temu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych metod analizy DNA, odkryto, iż do tego czasu obie linii naczelnych krzyżowały się. Obecnie datę faktu rozdzielenia linii ewolucyjnych przesunięto w przód - do ok. 5,4 mln lat temu. Prześledzenie ścieżki rozwojowej człowieka jest zadaniem niezmiernie trudnym. . . .



Zagadki archeologii cz. I

Dzieje świata to pasmo wielu przypadkowych zdarzeń, odkryć, tajemnic, niedomówień, oszustw a także czarnych plam. Są jednak zagadki, które nie jest łatwo racjonalnie wytłumaczyć. Jedną z najciekawszych są ślady człowieka w epokach, gdy ludzkość nie mogła i nie miała prawa istnieć. Zapraszam was w świat tajemnic archeologii, a także znalezisk przedmiotów, których ludzkość jeszcze nie mogła wyprodukować w przypisanych im epokach.Rozdeptany trylobitW 1968 roku zbieracz trylobitów William Meister niedaleko Antelope Springs w . . .



Kultura oryniacka

Kultura oryniacka (ok. 40 000/35 000 - 30 000/20 000 p.n.e.) jest pierwszą kulturą europejską identyfikowaną z Homo sapiens sapiens. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że należy przypisywać ją raczej neandertalczykowi, bowiem człowiek współczesny pojawił się w Europie "trochę" później. Jak pokazują współczesne badania, wiele przedmiotów kultury oryniackiej przypomina wyroby neandertalskie we Francji, co sugeruje, że należy dokładnie przebadać dotychczasowe obiekty przypisywane kulturze oryniackiej, czy aby nie są . . .



Postaci:

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.