Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Arystoteles

2010-04-13 | Autor: Dorota Karolina Witomska


Arystoteles - (ur. brak, zm. brak) jeden z największych filozofów greckich, twórca systemu filozoficznego, który silnie wpływał na późniejszą filozofię europejską.


Arystoteles (384-322 p.n.e.). Arystoteles był jednym z największych greckich filozofów. na świat przyszedł w Stagirze, mieście leżącym na Półwyspie Chalcydyckim w północnej części Grecji kontynentalnej. Jego ojciec był lekarzem na dworze macedońskim.
W 367 roku p.n.e. udał się z Stagiry w Tracji do Aten, gdzie studiował przez dwadzieścia lat w Akademii Platona. Gdy po śmierci mistrza kierownictwo Akademii przypadło siostrzeńcowi Platona, Speuzypowi, a nie Arystotelesowi, ten drugi udał się na dwór tyrana małoazjatyckiego Atarneos i Assos, Hermiasza, także ucznia Platona. Wkrótce zaślubił jego adoptowaną córkę, Pytiadę. Po śmierci swej pierwszej małżonki Arystoteles poślubił Herpylidę, która urodziła mu syna Nikomacha. Po uwięzieniu i zgładzeniu przez Persów Hermiasza w 345 roku p.n.e. (tyran był podejrzany o spiskowanie z królem Macedonii), Arystoteles udał się na Lesbos. W latach 343-336 p.n.e. był nauczycielem Aleksandra III Wielkiego, z którym utrzymywał kontakty listowne podczas wyprawy azjatyckiej swego wychowanka. W 335 roku p.n.e. powrócił do Aten i założył własną szkołę filozoficzną przy świątyni Apollina, tzw. Likejon (Liceum) lub Perypat (od wielkiej hali spacerowej), w której przez 12 lat nauczał i prowadził badania naukowe. Po śmierci Aleksandra Wielkiego Arystoteles obawiając się o swe życie, zbiegł z Aten i osiadł w Chalkis na wyspie Eubei. Legenda głosi, że utopił się w cieśninie Euripos. Arystoteles swój niewielki majątek rozdał pomiędzy swoich niewolników.
Z całego ogromnego dorobku Arystotelesa zachowały się jedynie fragmenty wykładów. Arystoteles odrzucił platońską naukę o ideach i stworzył własną doktrynę filozoficzną. Głównie interesowała go filozofia bytu, opracował m.in. teorię materii i formy, sformułował klasyczną definicję prawdy. Położył podwaliny pod rozwój większości wyodrębniających się wówczas z filozofii dyscyplin szczegółowych, zwłaszcza logiki, biologii, psychologii, a także medycyny, zoologii, meteorologii, retoryki, poetyki. Zajmował się również teorią polityki oraz historią. Pierwszy podjął analizę zjawisk psychicznych. Był pierwszym myślicielem starożytnym, który opierał się na materiale doświadczalnym. W Likejonie zapoczątkował empiryczne metody badań przyrodoznawczych. Stworzył pierwszy teoretyczny system nauki o państwie ("Ustrój polityczny Aten"), zajmował się także zagadnieniami etycznymi ("Etyka Nikomachejska") i teorią sztuki ("Poetyka"). Jak się sądzi, Arystoteles przy pomocy swoich uczniów zebrał i opisał zasady funkcjonowania ustrojów ponad 150 poleis greckich, z czego, niestety, zachował się tylko traktat o ustroju Aten. Ważnym dziełem które dotrwało do naszych czasów jest "Polityka", w której szczegółowo wyodrębnił sześć typowych ustrojów - arystokrację, demokrację i monarchię (wg Arystotelesa ustroje dobre) oraz ochlokrację, oligarchię i tyranię (ustroje złe). Sam opowiadał się za umiarkowaną demokracją.
Dorobek filozoficzno-naukowy Arystotelesa odegrał znaczącą rolę w rozwoju myśli. Początkowo jego idee interpretowali i upowszechniali uczniowie Likejonu (perypatetycy), później w pierwszych wiekach naszej ery komentowano i wydawano jego pisma. Odrodzony w średniowieczu arystotelizm stał się w XIII wieku tomizmu, systemu teologiczno-filozoficznego stworzonego przez Tomasza z Akwinu.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.