Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Rafael Santi

2015-08-23 | Autor: Rysiek Hałas


Rafael Santi - (ur. 28 marca 1483 r. n.e., zm. 6 kwietnia 1520 r. n.e.) Renesansowy malarz i architekt, jeden z wielkiej trójki włoskiego Renesansu, obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła
Żył 37 lat
Ciekawostka
Ja


Rafael Santi urodził się w środkowych Włoszech w mieście Urbino (miasto nieopodal Florencji), jako syn niezbyt udanego malarza, u którego zresztą później pobierał nauki. Po kilku latach wprawiania się w zawodzie ojca, młody Rafael wyruszył do Florencji, kolebki włoskiego Odrodzenia. Tutaj zajął się malowaniem, przede wszystkim wizerunków Madonny, ze słynną Madonną zwaną Piękną Ogrodzniczką.

W 1508 roku Rafael Santi udał się do stolicy chrześcijaństwa, do Rzymu, gdzie pozostał już do swej śmierci w 1520 roku. Tutaj dalej z pasją oddawał się malowaniu wizerunków Matki Boskiej, tworząc m.in. przecudowną Madonnę Sykstyńską. W Wiecznym Mieście malował również wielkie freski w prywatnych komnatach papieskich (tzw. stanza watykańskie). Tutaj powstało bodajże jego najsłynniejsze i najczęściej reprodukowane dzieło - Szkoła ateńska w Stanza della Segnatura, tworzone w latach 1509-1511. To gigantyczne dzieło o prawie 8-metrowej podstawie. Pośrodku antycznej architektury przechadzają się, filozofują i pracują najważniejsi starożytni filozofowie - Platon (ten z uniesionym palcem), Arystoteles, Euklides (kreślący cyrklem) czy Pitagoras (piszący w księdze), Heraklit (wsparty o blok marmuru) i Diogenes (rozparty - jakby z pogardą - na schodach). Jako ciekawostkę można podać, iż za Platona posłużył Rafaelowi Leonardo da Vinci, zaś Michał Anioł dał twarz Heraklitowi. Sam autor Szkoły ateńskiej ukazał się po prawej stronie, jako młody mężczyzna w ciemnej czapeczce.

Jako architekt Santi pozostawił po sobie wiele sławnych budowli, jak na przykład kościół św. Eligiusza w Wiecznym Mieście czy Pałac Pandolfinich we Florencji. Bogata i bardzo wszechstronna twórczość Rafaela bardzo wpłynęła na artystów kolejnych epok. Rafael Santi zmarł przedwcześnie na febrę.


Bibliografia:

  • Jerzy Cepik, Rafael. Opowieść biograficzna, Poznań 1990.
To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.