Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Tytus

2006-04-09 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Tytus - (ur. 30 grudnia 39 r. n.e., zm. 13 września 81 r. n.e.) cesarz rzymski, za panowanie którego ukończono budowę Koloseum, jak również miała miejsce erupcja Wezuwiusza niszcząca doszczętnie Pompeje. Zmarł z powodu febry.
Żył 42 lat


Tytus dzięki pozycji ojca, Wespazjana wychowywał się z cesarskim synem, Brytanikiem (był on synem cesarza Klaudiusza, a jego imię było nadane z okazji podbicia Brytanii). Kiedy jednak kompan zabaw zostaje otruty na jednej z uczt (na której też był Tytus), młodzieniec oddala się od życia politycznego aby studiować literaturę rzymską i grecką. Jako niespełna 20-latek powraca na arenę polityczną zaczynając od zaciągnięcia się do wojska, aby później piąć się po szczeblach kariery rozpoczynając od urzędu kwestora.
Kiedy wybuchło powstanie Żydów w Izraelu Wespazjan został zobowiązany je stłumić. Jako dowódcę jednego ze swoich legionów wybrał właśnie Tytusa. Żydzi stawiali zaciekły opór, jednak w tamtym czasie nic nie było takiej mocy, któraby była w stanie powstrzymać rzymskich legionistów. Jednak Wespazjanowi nie było pisane dokończyć osobiście stłumienia rewolty. Jego żołnierze ogłosili go cesarzem i wyruszał do walki z Witeliuszem.
Tytus dobrze sobie radził z buntownikami, wykazując spore umiejętności taktyczne. Sławy przyniosło mu zdobycie Jerozolimy. Niestety wspaniała świątynia Salomona (z X w. p.n.e.) została zniszczona. Nie wiadomo dokładnie czy było to z rozkazu Tytusa.
Po stłumieniu buntu, Tytus w 71 r. powraca do Rzymu, gdzie cesarzem został już jego ojciec. Wespazjan nie ukrawał, że to właśnie swojego najstarszego syna wybrał na następcę. Sam Tytus jednak najlepiej nie prorokował: lubował się w ucztach, pijaństwie jak i orgiach. Spekulowano, że jego panowanie może być podobne do czasów Nerona. Nikt jednak nie był wstanie sprzeciwić się woli cesarza i po śmierci Wespazjana jako nowego władcę imperium ogłoszono Tytusa.
40-letni cesarz zadziwił jednak wszystkich. Administrował stolicą bardzo dobrze, a każda z mrocznych spekulacji na jego temat mijała się z prawdą. Zasłynął z wykończenia Koloseum (był to potężny amfiteatr, mieszczący ponad 50 tys. widzów!).
Jednak jego rządy nie miały upłynąć w sielankowym nastroju. Główna katastrofa za panowania Tytusa miała miejsce w pierwszym roku jego rządów. Wtedy to potężna erupcja Wezuwiusza doszczętnie zniszczyła miasto Pompeje.
Tytus rządził krótko (zaledwie 2 lata). Umarł z powodu febry. Na tronie zasiadł jego młodszy brat ...


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
3 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-07-24
jakich orgiach pijaństwie i
zabawach? Nie uważam tego stwierdzenia za prawdziwe. Tytus dla dobra Rzymu nie poślubił Bereniki, a pod koniec życia stwierdził, że niema sobie nic do zarzucenia oprócz "tego jednego"- czyli przekazania
tronu Domicjanowi, który jako cesarz był okrutnikiem, ale i również artystą.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-20
Szkoda,że tego typu osób nie było więcej na tronie Rzymu. Być może historia Imperium potoczyłaby się wtedy zupełnie inaczej. Przydałby się człowiek światły,reformator.



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.