Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Żołnierze spod znaku trupiej główki

2016-11-23 | Autor: Wioletta Łopatowska





Otrzymaliśmy bardzo pięknie wydaną, pachnącą jeszcze farbą książkę autorstwa Jacka Jaworskiego stanowiącą dokładny przegląd jednostek wojskowych i policyjnych, które stosowały znak trupiej główki. Zaskakujące, jak różne formacje w wielu krajach używały tego znaku. Okazuje się, że znak trupiej czaszki nie powinien kojarzyć się nam negatywnie. Wręcz przeciwnie, osoby go noszące uznają go za zaszczytną symbolikę. Symbolikę oznaczającą nieustępliwą walkę aż do śmierci.

Znak ten pojawiał się już na strojach polskich formacji powstańczych podczas Powstania Listopadowego, które określano nazwą ,,Piekielników’’, na konfederatkach Strzelców Polskich, Legionowców Polskich we Włoszech, jak i również uczestników bitew w 1920 roku m.in. w symbolice Ochotniczego Dyonu Huzarów Śmierci. Czaszka malowana była również na kadłubach samolotów, statków, pociągach pancernych czy działach artylerii samobieżnej. Znakiem tym legitymowali się żołnierze w czasie walk II wojny światowej i partyzantki antykomunistycznej. Co ciekawe symboliki czaszki używają też nieoficjalnie współcześni komandosi walczący w Afganistanie.

Autor bardzo szczegółowo opisuje nie tylko formacje wojskowe i ich umundurowanie i broń, ale również ich szlak bojowy, opisy walk i postaci bohaterów walk.

Czaszka jako uzupełnienie symboliki mundurowej upowszechniła się nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na różnych kontynentach. Autor zaskakująco dokładnie i szeroko ukazuje to zjawisko, dokumentując je ilustracjami. Zdjęcia i ilustracje są bardzo mocnym atutem tej książki. Dzięki nim powstał piękny album z ciekawym i przystępnie napisanym tekstem.

Histurion.pl będący patronem medialnym tej książki zachęca do jej nabycia wszystkich pasjonatów historii. Ładne albumowe wydanie i unikalna tematyka to powody dla których książka godna jest polecenia, gdyż może zainteresować wielu czytelników.




Dodatkowe informacje:

Wydawnictwo: Dragon
Rok wydania: 2016
Stron: 432
Link: http://wydawnictwo-dragon.pl/product/778



Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.