Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Pismo egipskie

2007-09-26



Egipskie pismo hieroglificzne(gr. hieroglyphika grammata)pojawiło sie na początku Epoki Wczesnodynastycznej około początku III tysiąclecia p.n.e więc mniej więcej wtedy gdy powstawały uproszczone formy pisma klinowego. Jest więc ono stosunkowo młodsze. Pismo Egipskie można podzielić zasadniczo na 3 rodzaje:
- pismo hieroglificzne
- pismo hieratyczne
- pismo demotyczne

Pismo hieroglificzne składało się z około 3000 ideogramów, oraz znaków fonetycznych. Klasyczną formę tych hieroglifów piktograficznych miały najczęściej teksty oficjalne malowane lub ryte na pomnikach, ścianach grobowców, pałaców czy świątyń. Używane było także do zapisu najważniejszych spraw państwa egipskiego.

Szybki rozwój pisma, oraz konieczność sporządzania napisów na kilku różnych płaszczyznach i materiałach(np na papirusie) doprowadziły w niedługim okresie czasowym do powstania uproszczonej pod względem graficznym wersji hieroglifów zwanej pismem hieratycznym. Używane początkowo przez kapłanów do szybkiego zapisu. Później stało się pismem skrybów. W formie tego pisma zapisywano większość dokumentów, oraz tekstów literackich do końca III wieku p.n.e. Używane po czasy rzymskie. W swoim schyłkowym okresie tylko do zapisywania tekstów religijnych

Około początku VII wieku p.n.e pojawiła sie jeszcze bardziej uproszczona forma pisma egipskiego zwana potocznie demotyką(gr demotikos - luowy) Wiele znaków zawartych w piśmie demotycznym nie przypominało praktycznie swoich pierwowzorów hieroglificznych. Służyło ono do zapisu różnorodnych tekstów od umów handlowych, przez dokumenty państwowe po literaturę piękną i formuły magiczne.

Odczytanie hieroglificznego pisma egipskiego stało sie możliwe dzięki odkryciu w 1822 roku przez francuskiego badacza J.F.Champolliona tzw. Kamienia z Rosetty zawierającego dokładnie ten sam tekst napisany pismem hieroglificznym, demotycznym i greckim. Oto on:





Ze wspanialego dorobku literackiego Egipcjan na papirusach a głownie na ścianach grobowców zachowało sie bardzo dużo cennych przykładów utworów epiki, liryki i dramatu. Najstarszym ze znanych przykładów liryki staroegipskiej jest Pieśn ku czci SezostrisaIII wychwalająca dokonania wspaniałego władcy. Należy wymienić też Nauki króla Amenhotepa, Rozbitek, Przygody Sinuheta, Książe zaklęty i Podróż(epoka pózna)Zachowało się także wiele utworów o tematyce kultowo - religijnej
tj.Księgi Piramid(Stare Państwo), Księga Umarłych(Nowe Państwo).



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

15 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-10-14
"(...)Odczytanie hieroglificznego pisma egipskiego stało sie możliwe dzięki odkryciu w 1822 roku przez francuskiego badacza J.F.Champolliona tzw. Kamienia z Rosetty(...)"- to nie Champollion odkrył kamień z Rosetty tylko oddziały Napoleona. Faktem jest, że Champollion od 1822 roku prowadził próby odczytania hieroglifów
Użytkownik


Dodano: 2007-10-15
Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecam świetną książkę C.W.Cerama "Bogowie, groby i uczeni" i rozdział poświęcony Champollionowi (a jak się spodoba, to i całą resztę książki:))
Użytkownik


Dodano: 2007-11-02
Fragment tekstu z papirusu:
Ci mądrzy pisarze z czasów następców bogów,
Ci, którzy zapowiadali przyszłość,
Dostąpili tego szczęścia, że imiona ich trwają wiecznie,
Choć oni sami odeszli, dobiegłszy kresu życia,
I choć cała ich rodzina popadła w zapomnienie.
Nie zbudowali sobie piramid z brązu ani pomników z żelaza.
Nie zostawili dziedziców-dzieci, które by przy życiu utrzymały ich imiona,
Lecz uczynili dziedzicem księgi i nauki, które stworzyli
Użytkownik


Dodano: 2008-01-31
Znaków mogło być nawet około 6000, ale powszechnie stosowano jedynie około 200;) Warto jeszcze wspomnieć o determinatywach(znaków precyzujących fonogramy)- które oprócz logogramów(znaków wyrażających pojęcia, którym nie odpowiadały żadne dźwięki) i fonogramów(znaków oddających dźwięki) stanowiły podstawę pisma egipskiego
Użytkownik


Dodano: 2008-09-18
Bardzo ciekawe chociaż krótkie. Czy jest gdzieś bardziej rozwinięta myśl?
Gość


Korba
Dodano: 2010-03-21
Czy zna ktoś ksiazki o badaniach pisma egipskiego ?
Gość


historiawokółnas
Dodano: 2010-09-16
jak nazywa sie najstarsze pismo egipskie???
Gość


za_bardzo_romantyczna
Dodano: 2010-10-14
to kto wkońcu znalazł ten kamień .?
Użytkownik


Dodano: 2010-10-14
Chodzi o stele z rossety?
Gość


otsu
Dodano: 2010-12-16
Nieźle, ale faktycznie trochę krótko. Bardzo interesuje mnie historia starożytnego Egiptu i w związku z tym mam takie pytanie... Czy wie ktoś może jaka książka opisuje (nie musi być w jakiś wielkich szczegółach XD) historie Egiptu i faraonów?? Nie chodzi mi tu o jakieś badziewne podręczniki do liceów, gimnazjum, ale jakaś taka w miarę prosto napisana książka?? Ja sama nigdzie takiej nie mogę znaleźć...
Redaktor


Dodano: 2010-12-19
Prosisz i masz ;p oto kilka ciekawych książek z opisem: (1) Jadwiga Lipińska, Wiesław Koziński, Cywilizacja miedzi i kamienia. Technika starożytnego Egiptu; PWN Warszawa 1977; Chociaż książka ma już ponad 20 lat w wielu aspektach jest przydatna i aktualna; przybliża problematykę technologii używanych przez dawnych Egipcjan - rodzaje i sposób obróbki kamieni i drewna, obróbkę ceramiki, szkła, techniki malarskie, metalurgiczne, mumifikacyjne. Druga część książki to praca autorska W.Kozińskiego przybliżająca staroegipską technikę i nauki ścisłe, budownictwo, transport i osiągnięcia inżynieryjne.

(2) John Baines, Jaromir Malek, Wielkie kultury świata. Egipt; Penta, Warszawa 1995; polski przekład sławnego Atlas of Ancient Egypt, podstawowej w światowej egiptologii książki z dobrze rozumianego pogranicza popularyzatorstwa i profesjonalnej nauki. Ogólnoinformacyjna część bardzo syntetyczna, ale podstawową wartością dzieła jest dość dokładna topografia stanowisk wykopaliskowych i zabytków staroegipskich.

(3) Egipt. Świat faraonów; Könemann [Kraków 2001]; monumentalna praca zbiorowa, a nawet więcej - projekt naukowy - kilkudziesięciu uczonych niemieckojęzycznych. Najbardziej aktualne i najobszerniejsze dostępne obecnie w języku polskim dzieło ukazujące przekrojowo niemal wszystkie aspekty cywilizacji starożytnego Egiptu.

(4) Manfred Lurker, Bogowie i symbole starożytnych Egipcjan; Czytelnik, Warszawa 1995; polski przekład krótkiego ale bardzo treściwego przewodnika encyklopedycznego po zagadnieniach określonych w tytule; od "Akacja" do "Żółw".

W języku polskim dostępne są obecnie trzy ważniejsze słowniki dotyczące starożytnego Egiptu; mają bardzo popularyzatorski charakter, lecz i tak były przedmiotem kontrowersji w środowisku naukowym. Nie zawierają jednak błędów znaczących na poziomie wiadomości ogólnych - tym bardziej dla hobbysty-miłośnika cywilizacji staroegipskiej.

(5) Guy Rachet, Słownik cywilizacji egipskiej; Książnica, Warszawa 1994 i wyd.nast.; nieco obszerniejszy od poprzedniego, bardziej wyczerpujące definicje, hasła problemowe itd. Jednakże zakres wyłącznie podręczny.

(6) Thomas Schneider, Leksykon faraonów; PWN Warszawa 2001; zakres słownika określony tytułem; hasła zawierają niezłą bibliografię, a ukazując władców w kontekście historycznym stanowią także informację z zakresu ściśle związanego z biogramem poszczególnych faraonów.

Gość


KamilaS2
Dodano: 2011-10-18
Bardzo fajne i przydatne informacje. Polecam wszystkim! :)
Gość


Ola w
Dodano: 2011-11-05
Kto odkrył pismo hieroglificzne? Nigdzie nie mogę tego znaleźć.
Użytkownik


Dodano: 2012-08-26
Fajna książka napisana prostym językiem,co najważniejsze->wszystko co tam jest napisane jest prawdą.... Starożytny Egipt british museum
Redaktor


Dodano: 2012-09-18
Jeśli pozwolicie stopniowo będę wrzucał fragmenty tekstów związanych z literaturą egipską. Dziś dwa teksty:

Księga umarłych (XVI w. p.n.e.)

Chwała tobie wielki boże

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.