Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Okres późnoklasyczny

2007-01-16 | Autor: Brygida Sobieska



O ile wiek V p.n.e. nacechowany był jednością, nadaną mu przez Ateny, o tyle IV w. p.n.e., którego zamknięcie stanowiła śmierć Aleksandra Wielkiego, był bardzo niejednolity. Trzy wielkie państwa greckie: Ateny, Sparta i Teby uważały się za dostatecznie silne, aby zabiegać o hegemonię w Helladzie. Były jednak zbyt słabe, aby tę hegemonię utrzymać. Grecją wstrząsnął poważny kryzys. Okazało się, że greckie poleis nie były zdolne do reformowania swoich instytucji, odrodzenia gospodarki czy rozwiązania nabrzmiewających konfliktów społecznych. Między upadkiem Aten po wojnach peloponeskich a zagarnięciem Grecji przez Filipa Macedońskiego, przez 50 lat Ateny, Sparta i Teby usiłują szaleńczo narzucić innym swoją wolę. Nie zawahały się nawet posunąć do zdrady i pertraktować z władcą Persji, byle tylko utrzymać pozory mocarstwowości. W wyniku tych absurdalnych walk rozbita Grecja nie miała szans przeciwstawić się pochodowi macedońskiej falangi.



Ganek kor Erechtejonu, którego belkowanie dźwiga sześć posągów dziewcząt – kariatyd.



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

7 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-28
Według mnie teksty są za krótkie. Nie popieram takiego postępowania :) To ma być strona dla żądnych wiedzy!!! Ja chcę wiedzieć wszystko :) A z tych tekstów niewiele się uczę nowych rzeczy...
Redaktor


Dodano: 2007-01-28
Ten tekst też rozszerzę :) I jeszcze kilka innych. Mimo to te teksty miały takie być, o ile pamiętam wypowiedź admistratora angerthora - krótkie i zwięzłe. Ale też mi się wydaje, że to za krótkie. Niektórzy, którzy czytają takie artykuły chcą, żeby były krótkie, więc ja robię krótki tekst, a potem piszę rozszerzenie dla tych "rządnych wiedzy" ;)
Użytkownik


Dodano: 2007-01-30
Ja ufam Minerwie i wierzę, że jeszcze nas zaskoczy.
Poza tym dobrze poczytać o Grecji, bo ostatni raz z historią grecką miałam w szkole średniej. A to był kawał czasu temu. ;)
Użytkownik


Dodano: 2007-03-18
Fakt, nieco krótkie :) ale skoro ma powstać przedłużenie - proponuję w formie "tematycznej" - tzn. w osobnym artykule malarstwo, w innym rzeźba z danego okresu itd. :) ułatwi to użytkownikom szybkie dotarcie do interesującego ich "obszaru wiedzy" ;) Pozdrawiam!
Użytkownik


Dodano: 2007-09-30
Ten artykuł móglby stanowić wstęp do czegoś dłuższego.
Redaktor


Dodano: 2008-04-13
Troszku mało, ale mam szczerą nadzieję, że autorka napisze jeszcze więcej (tym bardziej, że czytałam jej inne prace - notabene bardzo dobre!)
:)
Użytkownik


Dodano: 2008-10-29
Doczytałem ten artykuł do końca z wielkim poczuciem niedosytu. Ponadto nie mam pojęcia jak można było okres późnoklasyczny streścić w tych kilkunastu wersach, podobnie zresztą jak klasyczny. Pominęłaś wiele ciekawych i wręcz podstawowych informacji. W każdym razie gratuluję umiejętności zwięzłego komponowania tekstu, bo ja chyba nie byłbym stanie w tylu słowach opisać ten temat. Mam nadzieję, że rychło to poprawisz ;-). I wtedy skomentuję.

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.