Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Antoninus Pius

2006-04-09 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Antoninus Pius - (ur. 9 86 r. n.e., zm. 7 marca 161 r. n.e.) cesarz rzymski, który wsławił się spokojnymi, wręcz anywojennymi rządami.
Żył 75 lat


Pochodził ze świetnego italskiego rodu. Wielu z jego członków odznaczyło się w historii konsulatem. Antoninus poszedł w ślady przodków i jak każdy młodzieniec z arystokratycznego rodu zaczynał od początku, aby później znaleźć się na szczycie drabiny kariery. Był konsulem, później namiestnikiem, aby na końcu zostać doradcą cesarza Hadriana.
Umierający cesarz adoptował Antoninusa, ale nakazał aby on również adoptował dwóch chłopców. Objawia się tu ogromna dalekowzroczność starego cesarza; chciał bowiem zachować ciągłość rodu. Pasierb uczynił zadość prośbie przybranego ojca i adoptował ośmioletniego Kommodusa i starszego, siedemnastoletniego Anniusza Werusa, zwanego później Markiem Aureliuszem.
Pierwszym ruchem nowego cesarza była prośba do senatu o konsekrację poprzednika. Senat zniechęcony do Hadriana przez ostatnie, okrutne lata panowania odrzucił tą propozycję. Dopiero, gdy Antoninus przyrzekł, że odrzuci władzę i stanie się osobą prywatną, senat uległ i uczynił zadość życzeniu. Do Antoninusa przyległ wtedy przydomek Pius, czyli pobożny.
Antoninus Pius był władcą spokojnym, bez ambicji, bardziej rozsądny niż genialny, nad wszystko miłował pokój, wręcz antywojenny. I jego rządy upłynęły pod dewizą stabilizacji, jak sam chciał. Nie było ani większych wojen, ani wspaniałych budowli. Rzym za to cieszył się pełnym pokojem.
Jako jedna z nielicznych walk toczyła się w Brytanii. Postanowiono bowiem przesunąć granicę kilkanaście kilometrów na północ, gdzie wyspa wyraźnie się zwężała. Jednak armia rzymska nie była w stanie utrzymać nowej pozycji i musiała z powrotem wrócić za wał Hadriana.
Antoninus w budownictwie wykazał się jedynie budową wałów granicznych szczególnie nad Dunajem, gdzie Rzym był najbardziej zagrożony. Tu może zaczynał się początek końca imperium. Otóż Rzymianie od stuleci waleczni żołnierze, którzy pragną podbijać coraz to dalej i dalej, teraz postanowili zająć się jedynie tym co już mają. Sztukę żołnierską przełożyli nad talent gospodarczy i administracyjny. Jednak żeby mówić o powolnym upadku jest jeszcze za wcześnie. Rzymu broni 28 legionów (każdy legion to 6 tys. żołnierzy) plus niezliczone oddziały posiłkowe. Kto jest w stanie wygrać z takim potencjałem militarnym?
Koniecznie trzeba tutaj powiedzieć, że za panowania Antoninusa żyła znacznie sławniejsza na przestrzeni wieków osobistość od samego cesarza! Czy wiecie kto to jest? Otóż okazuje się, że ludzie nauki często zachowują znacznie większą sławę i pamięć niż władcy imperiów. Chodzi tutaj o znanego, genialnego astronoma i kartografa Ptolemeusza. Otóż to on jest autorem modelu kosmosu zwanym geocentrycznym. W centrum wszechświata jest Ziemia, wokół której krąży słońce, planety, gwiazdy. Taki pogląd obalili dopiero Galileusz i Kopernik ponad 1000 lat później ! Antoninus Pius umarł z powodu choroby, jednak bardziej w pokoju niż cierpieniach. Adoptując chłopców, ciągłość dynastyczna nie była zachwiana....


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
2 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-11-01
Praca wydaje mi się bardzo ciekawa.Są w niej przydatne rzeczy.Ale nie znaczy to, że nie brakuje wniej istotnych elementów.Należało dopisać, że po śmierci został jednogłośnie zaliczony w poczet bogów. I to właśnie na przełomie panowania Antoninusa Piusa i Marka Aureliusza Rzym znajdował się największym rozkwicie.
Użytkownik


Dodano: 2009-12-31
Dlaczego hadrian miał być znienawidzony przez senat?

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.