XIX wiek
Właśnie na ekrany rosyjskich kin wszedł film pod tytułem "Matylda". Głównych bohaterów grają Niemiec Lars Eidinger jako carewicz Mikołaj II oraz Michalina Olszańska jako Matylda Krzesińska, balerina i nałożnica delfina. Ekranizacja tej historii kosztowała, w przeliczeniu na polskie złote ok. 20 milionów. Film udało mi się obejrzeć, i sądzę, że wart jest uwagi. Co ciekawe, dla części rosyjskiego społeczeństwa ekranizacja "Matyldy" okazała się czymś obrazoburczym. W ramach odwetu organizacja "Święta Ruś", co rusz obrzuca kina . . .
Legenda napoleońska jest zakorzeniona bardzo głęboko w polskiej kulturze i świadomości narodowej. Napoleon Bonaparte stał się dla Polaków symbolem wolności i wskrzesicielem marzeń o odbudowie ducha narodowego. Andrzej Pochodaj stwierdził nawet, że wraz z wkroczeniem cesarza w polskie dzieje zakończył się okres Polski szlacheckiej. Księstwo Warszawskie rozpoczęło epokę nowożytną w naszych dziejach Bonaparte to jedna z najważniejszych historycznych postaci w dziejach Europy. Oczywiście, legenda Wielkiego Koryskanina spleciona z losami . . .
Profrancuska akcja propagandowa na terenie Księstwa Warszawskiego była bardzo potrzebna. Społeczeństwo było wdzięczne Napoleonowi za to, że wskrzesił państwo polskie, ale ludzie liczyli na znaczenie więcej- na wskrzeszenie Rzeczypospolitej. Księstwo Warszawskie traktowane było przez wielu tylko jako namiastka polskiej państwowości, która w toku pomyślnego rozwiązania konfliktów zbrojnych na kontynencie i dzięki przychylności Napoleona na pewno odzyska choć część dawnej potęgi.Niestety, Polacy bardzo wysoką cenę płacili za . . .
Swoje szersze kontakty z Polakami Napoleon rozpoczął od generała Henryka Dąbrowskiego, który we współpracy z francuskim Dyrektoriatem rozpoczął tworzenie polskich legionów we Włoszech. Dąbrowski był przede wszystkim żołnierzem i sprawa odtworzenia armii była dlań najważniejsza. Dlatego przystał na propozycję Dyrektoriatu, by rokowania o utworzenie legionów polskich, głównie z jeńców wojennych, rekrutów galicyjskich, poprowadzić w Mediolanie z wodzem zwycięskiej armii francuskiej, gen. Napoleonem Bonaparte. Ze zdobytych na Austriakach terenów . . .