Hatschepsut
Hatschepsut - (ur. brak, zm. brak) piąty faraon z XVIII dynastii z okresu Nowego Państwa. Uchodzi za jednego z najlepszych faranów oraz „pierwszą, wielką kobietę w historii”.
Gdy faraon Tutmozis umarl w 1518 roku, nastala dosyc skomplikowana sytuacja, jesli chodzi o jego nastepce. Jego dwaj najstarsi synowie zmarli przed nim, tak ze na tron wstapil jego najmlodszy syn, takze noszacy imie Tutmozis. Byl on synem jednej (malo znaczacej) z zon faraona - ksiezniczki Mutnefert. Zeby wzmocnic jego pozycje, ozeniono go z jego przyrodnia siostra Hatszepsut. Tutmozis II i jego zona Hatszepsut rzadzili wspolnie 14 lat. Potem - majacy w miedzyczasie trzydziesci pare lat - faraon Tutmozis II zmarl...Tutmozis II pozostawil po sobie jednego syna (mial go z Isis - dama ze swojego haremu), ktory mial takze imie Tutmozis. Jeszcze przed swoja smiercia Tutmozis II zapowiedzial ze jego nastepca ma byc syn Tutmozis, widocznie widzac wladcze i polityczne zapedy swojej zony i siostry przyrodniej, Hatszepsut. Jednak Tutmozis III wstepujac na tron byl tylko malym dzieckiem, a wiec jego macocha i ciotka Hatszepsut zaczela sprawowac na poczatek wladze w jego imieniu. Ale Hatszepsut miala silna wole i gotowa byla dazyc do wytyczonego sobie celu po przyslowiowych trupach. W drugim roku wladzy w imieniu faraona-dziecka Tutmozisa III, rozpoczela podkopywac jego pozycje i jednoczesnie wzmacniac swoja. Na poczatku zadowalala sie tym ze przedstawiano ja na plaskorzezbach stojaca za Tutmozisem III jako "Krolowa" lub "Wielka krolewska malzonke Tutmozisa II". To sie zmienilo gdy tylko udalo sie jej uzyskac poparcie wysokiej rangi urzednikow panstwowych. Niedlugo potem tez rozpoczela budowe swojej wspanialej swiatyni grobowej (zdjecia z prawej 3 i 4) u stop skal Ad-Dajr Al-Bahri. Byla ona dzielem architekta Senmuta. Hatszepsut mianowala swoja swiatynie grobowa "Ogrodem mojego ojca Amuna". I rzeczywiscie, w jej czasach od glownego wejscia, wzdluz rampy az do wejscia do swiatyni ciagnal sie ogrod zlozony z drzew i roslinnosci. Hatszepsut wielokrotnie podkreslala na plaskorzezbach swoj zwiazek z Amunem. Wszystko to mialo na celu utwierdzenie przekonania ze Hatszepsut zostala wybrana przez Amuna osobiscie by rzadzic jako krolowa. Dlatego tez przedstawiana jest wszedzie z wszystkimi atrybutami godnosci krolewskiej, lacznie z tradycyjna, falszywa broda kultowa.
Nic nie wiadomo o jakis znaczacych wojennych przedsiewzieciach krolowej Hatszepsut. Wiadomo za to o wielu ekspedycjach handlowych zorganizowanych za jej rzadow. Szczegolnie znana jest wyprawa do Kraju Punt (Somalia), zorganizowana w dziewiatym roku panowania krolowej. Wiemy o niej bo jej przebieg przedstawiono na plaskorzezbach na scianach jej swiatyni grobowej. Pochowana zostala Hatszepsut w Dolinie Krolow (Grob KV 20). Jeszcze za zycia Tutmozisa II, Hatszepsut rozpoczela budowe swojego grobowca; jego wejscie znajdowalo sie 72 metry nad ziemia w majacej 91 metrow wysokosci, skalnej scianie malej dolinki na zachodzie. W 1916 roku zostal on odkryty przez miejscowych mieszkancow i przez Howarda Cartera z duzym ryzykiem zbadany. Grob ten nie byl nigdy uzywany i znajdowal sie w nim tylko pusty sarkofag z piaskowca z imieniem krolowej. Carter napisal potem: "Jako `Krolowa` nie mogla ona zrezygnowac z przywileju posiadania grobowca w Dolinie Krolow, jak wszyscy inni faraonowie - i rzeczywiscie sam go tam w 1903 odkrylem - tak ze ze swoejgo wczesniejszego zrezygnowala. Lepiej by bylo dla niej gdyby pozostala przy swoim starym projekcie. W tym ukrytym miejscu w skale, jej mumia miala duze szanse na przetrwanie - w samej Dolinie Krolow bylo to niemozliwe. Chciala byc krolem i podzielila los krolow". Jej mumii nigdy nie znaleziono, ale ostatnionaukowcy zastanawiaja sie czy nie jej mumia jest kobieca mumia odkryta w 1991 roku w KV 21 (grobowiec mamki Hatszepsut). Czas odpowie i na to pytanie... Hatszepsut zmarla w 1483 roku p.n.e. i podejrzewa sie ze Tutmozis, ktory tyle lat musial czekac na swoja kolej by byc krolem, mial w jej smierci swoj udzial. Tak czy owak, dal sie potem uniesc swojej nienawisci do niej i kazal zniszczyc wiele jej pomnikow i plaskorzezb. Najbardziej upokarzajace jednak dla niej bylo, przemilczanie jej imienia na liscie egipskich wladcow.
24 celnych komentarzy | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-01-29 Hatszepsut napawa dumą serca wszystkich feministek. W tym i moje, choć zadeklarowaną feministką nie jestem. Silna kobieta, która umiała sobie poradzić z ciężarem władzy. |
Strona nie została odnaleziona!
Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!