Nefretiti
Nefretiti - (ur. 1364 r. n.e., zm. 1347 r. n.e.) Tajemnicza i piękna królowa Egiptu, małżonka faraona heretyka Echnatona.
Żyła -17 lat
Dla wielu miłośników cywilizacji Egiptu królowa Nefretete jest symbolem pięknych władczyń kraju nad Nilem. O jej życiu wiadomo niewiele, dlatego, pomimo rozpoznawalności jej twarzy, nadal pozostaje zagadką. Jej imię, wywodzące się od egipskiego "nofret" ("piękna, doskonała") sugeruje jej egipskie pochodzenie. Część badaczy sugeruje jednak, że mogła wywodzić się z rodu królewskiego potężnego wówczas państwa Mitanni. W każdym bądź razie, pochodzenie tej pięknej kobiety nadal pozostaje w sferze domysłów. Niektórzy uważają, że mogła być identyczna z królową Taduhepą. Wszystkie wizerunki Nefretiti i Echnatona, które dotrwały do naszych czasów, przedstawiają parę królewską niemal identycznie, tak jakby stanowili rodzeństwo bliźniacze.
Jak się wydaje, dwór królowej Nefretiti był centrum kulturalnym kraju. Tutaj musieli zrzeszać się najdoskonalsi poeci, malarze i rzeźbiarze w kraju. Nafretiti wraz z Echnatonem aktywnie starała się wprowadzić kult boga Atona, starając się tym samym ograniczyć wpływy potężnego stanu kapłanów Amona z Teb. Królowa zmieniła swe imię na Nefer-nefrum-Aton ("Piękna jest piękność Atona, która przybyła"), naśladując swego męża, który zmienił imię z Amenofis IV na Echnaton. Jak podają źródła ze związku tego narodziła się szóstka córek: Meritaton, Maketaton, Anchesenpaaton, Neferneferuaton-Taszerit, Neferneferure i Setepenre. Na pewno była ukochaną małżonką Echnatona i brała czynny udział w polityce wewnętrznej i zagranicznej Egiptu. Niestety nie jest możliwe ustalenie, co było jej inicjatywą i jak wielką władzę posiadała.
Jedną z największych zagadek otaczających Nefretiti jest jej zniknięcie. W 12. roku panowania Echnatona, królowa Nefretiti nagle znika. Część badaczy sądzi, że mogła zostać ona oddalona od głównego dworu. Powszechnie sądzi się, że po śmierci Echnatona, Nefretiti zdołała w jakiś sposób zdobyć władzę, najprawdopodobniej jako regentka młodocianego Tutanchamona. Sugestie jakoby przejęła samodzielną władzę nad Egiptem, wydają się mało prawdopodobne. Nic więcej o jej życiu nie wiadomo. W każdym razie, po swej śmierci, i zlikwidowaniu heretyckiego kultu Atona, wszystkie jej wizerunki zostały zniszczone, a jej mumia pozostaje zaginiona.
Bibliografia:
- Kęciek Krzysztof, "Starożytność wyklęta. Archeolodzy i łowcy sensacji", Warszawa 2008.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |