Pyteasz
Pyteasz - (ur. brak, zm. brak) grecki geograf i podróżnik, odbył morską wyprawę na północ opływając dookoła Wyspy Brytyjskie.
Pytheas (IV w. p.n.e.), grecki geograf i podróżnik, odbył morską wyprawę na północ opływając dookoła Wyspy Brytyjskie.
Pyteasz pochodził z Masilli (dzisiejsza Marsylia, założona w starożytności jako grecka kolonia). Wyznaczył szerokość geograficzną swego miasta (wynik niemal identyczny z rzeczywistym) i doszedł do wniosku, że przypływy i odpływy mają związek z ruchem Księżyca.
Około roku 310 p.n.e. Pyteasz rozpoczął podróż do prawie nieznanych regionów północnej Europy. Ominął kartagińską blokadę w Cieśninie Gibraltarskiej i popłynął wzdłuż wybrzeży Portugalii, Hiszpanii i Francjii docierając do Wielkiej Brytanii (widział kopalnie cyny w Kornwalii). Opłynął wyspę dookoła, zauważył brzegi innego lądu (Irlandii) i mniejsze wysepki (Szetlandy). Dopłynął do miejsca, które nazwał Thule, a które miało znajdować się 6 dni żeglugi od Brytanii. Istnieją różne hipotezy na temat tego, o jaki region chodziło Pyteaszowi. Według jednej była to Islandia, według innych wybrzeża Norwegii, niektórzy uważają też, że Grek przepłynął przez cieśniny Skagerrak i Kattegat na Morze Bałtyckie. Thule musiało jednak leżeć daleko na północy, bo Pyteasz mówił o zamarzniętym morzu. Pewne jest to, że osiągnął ujście Łaby. Jego wzmianki o plemionach germańskich są najwcześniejszymi informacjami o nich.
Pyteasz był jednym z pierwszych odkrywców europejskich. Jego wyprawa przyniosła cywilizowanemu światu śródziemnomorskiemu wiele informacji o dzikiej północy kontynentu. Starożytni jednak nie do końca ufali Pytaeszowi. Wielu sądziło, że zmyślał, i nie wierzyło w jego opowieści o tym, jak zobaczył morze całkowiecie pokryte lodem.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |