Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



W Grecji odkryto fundamenty budowli

Zespół greckich i szwajcarskich archeologów odkrył na wyspie Evwia (Euboea) na wschód od Aten część fundamentów ogromnej budowli sprzed ok. 2400 lat, która mogła być świątynią Artemidy - donosi serwis internetowy Exduco.
Odkrycia dokonali w pobliżu miasta Amarynthos, w odległości 10 kilometrów na wschód od Eretrii, naukowcy pracujący pod kierunkiem Denisa Knoepflera i Amalii Karapaschalidou.

Po wykonaniu głębokich wykopów u stóp wzgórza Paleoekklisies, naukowcy odsłonili na odcinku 6 metrów wielkie fundamenty, złożone z dwóch linii dużych skalnych bloków z tufu.

Linia fundamentów biegnie w kierunku sąsiadujących ze stanowiskiem pól uprawnych, co uniemożliwia - na tym etapie prac - ustalenie przez archeologów pełnego kształtu i funkcji budowli.

Naukowcy odnaleźli na miejscu prac setki pokruszonych fragmentów marmurowej elewacji starożytnej budowli. Wstępne badania stratygraficzne oraz odnalezione pozostałości wyrobów ceramicznych sugerują, że pierwsza linia fundamentów została ułożona w IV w. p.n.e., a druga około 200 lat później.

Odkryte fundamenty przecinają linię murów, pochodzących z ok. 700 r. p.n.e., z okresu geometrycznego w archaicznej sztuce Grecji starożytnej.

Na wzgórzu Paleoekklisies już w II tysiącleciu p.n.e. istniała duża osada i jest ono utożsamiane przez ekspertów z lokalizacją starożytnego miasta Amarynthos.

Jak wyjaśnił Denis Knoepfler, odkryte fundamenty mogą być podstawą Artemizjonu w Amarynthos, poszukiwanej przez archeologów świątyni Artemidy, której lokalizacja pozostawała dotąd nieznana.

Starożytne teksty opisują położenie Artemizjonu w Amarynthos w odległości 60 stadionów (ok. 11 kilometrów) od Eretrii, co pokrywa się z miejscem pracy archeologów.

Dalsze prace pozwolą naukowcom na jednoznaczne ustalenie położenia poszukiwanej świątyni. (PAP)

Artus :: 2007-11-03

1 celny komentarzDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2007-11-15
To wielkie wydarzenie w świecie archeologów a zarazem kolejna porcja wiedzy dla ludzkości o zamierzchłych czasach. Aż nie chce się wierzyć ile odkryto starożytnych budowli, a ile jeszcze pozostaje nieodkrytych. Niby jedna budowla ale ile ciekawych rzeczy można się dowiedzieć badając jej ruiny. Przecież to właśnie w ruinach różnych świątyń, miast, pałaców naukowcy znajdowali odpowiedzi na dręczące ich od wieków pytania. Archeolodzy i historycy mają pełne ręce roboty. W historii i archeologi przez takie wydarzenia następuje ciągła weryfikacja dotychczas wyznawanych poglądów. Każde odkrycie takiego znaku życia dawnych ludzi wnosi ze sobą coś nowego.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.