Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Królewski sarkofag odkryty w Egipcie

Rada Najwyższa d/s Starożytności Egiptu ogłosiła odkrycie królewskiego sarkofagu sprzed 3700 lat, pochodzącego z czasów XIII Dynastii - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
Jak poinformował Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady, odkrycia sarkofagu z czasów XIII Dynastii w okresie Średniego Państwa w starożytnym Egipcie dokonał zespół niemieckich archeologów.

Jak powiedział Hawass podczas konferencji prasowej, królewski sarkofag, pokryty barwnymi hieroglifami, został odrestaurowany i zaprezentowany publiczności w trakcie specjalnego pokazu w Muzeum Egipskim w Kairze. Konferencja została zorganizowana z okazji obchodów stulecia założenia w Kairze Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.

Odnosząc się do współpracy Egiptu z Niemcami w dziedzinie archeologii Zahi Hawass przypomniał, że obecnie przedstawiciele obydwu krajów omawiają możliwość przewiezienia z Niemiec do Egiptu na 3-miesięczną ekspozycję słynnego popiersia królowej Nefertiti.

Wystawienie takiego eksponatu uświetniłoby otwarcie pierwszego w Egipcie i na świecie muzeum monoteizmu - Muzeum Echnatona, które ma się odbyć w przyszłym roku w El Minya.

Nefertiti - żyjąca w I połowie XIV w. p.n.e. królewska małżonka faraona Amenchotepa IV Echnatona - była zwolenniczką reform religijnych w Egipcie. Jej popiersie, wykonane z wapienia krytego grubą warstwą polichromowanego gipsu, z oczyma inkrustowanymi pierwotnie kryształem górskim, zostało znalezione przez niemieckich archeologów w 1912 roku w ruinach warsztatu rzeźbiarza Totmesa w Achetaton.

Obecnie popiersie Nefertiti znajduje się w Berlinie w Altes Museum. (PAP)

Artus :: 2007-11-23

3 celne komentarzeDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2007-11-25
No i proszę kolejny grobowiec z cennymi przedmiotami powiększający naszą wiedzę historyczną :)
Z jednej strony to bardzo ciekawe i niezwykłe wydarzenie ale zaprezentowanie sarkofagu to już chyba przesada. Mam cichą nadzieję, że nie było w nim zwłok. Tego to ja nigdy nie zrozumiem. Wchodzić do grobowca, zrobić parę zdjęć, przebadać sprzęty do czego tam służyły - to jeszcze można znieść. Jeśli jednak wystawiane zostają w muzeum zwłoki człowieka i z tej okazji dodatko robiony pokaz to jest to już przegięcie. Ludzie tak sobie chodzą i oglądają te mumie, a czy oni by chcieli, żeby za jakieś 1000 lat jacyś naukowcy wdarli sie na cmentarz, otworzyli ich groby i wystawil ich ciała na widok publiczny to mi się nie wydaje.
Jeśli zaś chodzi o miejsca wystawienia reliktów przeszłości...
Otwarcie nowego muzeum jeszcze bardziej wzmocni zainteresowanie archeologią i kulturą starożytnego Egiptu. Dziwi mnie natomiast, że nie otwarto jeszcze takiego muzeum wcześniej oraz, że popiersie królowej Nefertiti znajduje się w Niemczech zamiast w Egipcie. Egipskie zabytki powinny znajdować się w ojczystej ziemi. Tak być powinno. Przynajmniej ja tak uważam.
Użytkownik


Dodano: 2007-11-25
Kolejny grobowiec i kolejny dowód że w egipcie rozkopanym przez anglików i francuzów jest jeszcze cos do odkrycia. I to w jakiej postaci!!!!!!!
Pokaz publiczny raczej nie zadowoliłby ducha tejże mumii aczkolwiek tak już się utarło że przeszłość Egiptu, a mówiąc dokładniej zmarli Egiptu są uważani jak coś zupełnie obcego, odległego i być może dlatego nie traktuje się ich z szacunkiem równym naszym zmarłym bliskim.
Mumie jednak dają nam lekcje kruchości i ulotności życia, Egipcjanie organizując tak pompatyczne i monumentalne pogrzeby pokazywali jak kurczowo trzymali się tego życia!!
i co najlepsze jak mocno wierzyli ze ten świat to tylko przystanek na drodze. Ale odbiegłem za daleko od tematu. To dobrze że to znalezisko zobaczyło światło dzienne w muzeum a nie pod łopatą łowców zabytków. a publiczna wystawa to mniejsze zło:_)Bravo
Użytkownik


Dodano: 2008-02-17
w 100 % się zgadzam, każdemu zmarłemu, nawet mumii Egipeskiej należy się szacunek, można sobie mumię przebadać ale potem należałoby ciała w nich tkwiące gdzieś złożyć. Skoro zabytki z Egiptu mają być w Egipcie, to należałoby wszystko oddać Egipcjanom, także nasze piękne freski z Fajum ( a może to z Sudanu ? ), znajdujące się w Muzeum Narodowym.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.