Monolit Olmeków i grobowiec Majów.
Ciekawe wieści dociarają do Europy od archeologów badających najstarsze cywilizacje Ameryki. W ostatnich tygodniach dokonali dwóch interesujących odkryć.
Pierwszym z nich jest kamienny monolit, najprawdopodobniej Olmeków, pochodzący sprzed 3000 lat, a znaleziony na stanowisku archeologicznym Tamtoc w stanie San Luis Potosi w północnym Meksyku. Według przypuszczeń archeologa Guillermo Ahuja'ego kierującego rządowym zespołem naukowców, monolit z Tamtoc może dowieść, że albo cywilizacja Olmeków była rozprzestrzeniona na większym obszarze, niż dotąd przypuszczano i sięgała daleko na północ, albo też inna cywilizacja istniała równolegle z Olmekami 3000 lat temu i rozwijała się w ich sąsiedztwie. Waga kamiennego monolitu przekracza 30 ton, a jego wymiary to 7,5 metra długości, 4 metry wysokości i 40 centymetrów grubości. Rzeźbienia powierzchni przedstawiają najpewniej kalendarz księżycowy, trzy ludzkie postacie oraz inne symbole. Archeologowie oceniają, iż monolit może pochodzić z ok. 900 r. p.n.e., a symbole wyryte na jego powierzchni nie były znane wcześniej w całej Mezoameryce. W Tamtoc badacze odnaleźli pozostałości rozwiniętej cywilizacji, której nie był obcy system kanałów irygacyjnych i inne zaawansowane technologie. Cały kompleks liczy ok. 70 budynków i stanowi najstarszy ośrodek miejski w całym regionie, obecnie znanym jako Huasteco.
Kolejnego odkrycia dokonał zespół archeologów pod kierownictwem Hectora Escobedo w gwatemalskiej dżungli, gdzie znaleziono królewski grobowiec Majów sprzed 1500 lat, a w nim biżuterię z jadeitu, narzutę ze skóry jaguara oraz szczątki władcy starożytnego miasta El Peru Waka. Najprawdopodobniej był on założycielem dynastii oraz miasta, które leżało na szlakach handlowych Majów (odcinek łączący starożytne miasto Tikal w Gwatemali z obecnym Meksykiem). "Jeżeli jest to rzeczywiście grobowiec założyciela miasta, to nasze odkrycie jest nadzwyczajne" - powiedział David Freidel z Teksańskiego Uniwersytetu Metodystów, kierujący zespołem archeologów wraz z Hectorem Escobedo. Kilka dni po odkryciu zespołu Escobedo druga ekipa naukowców natrafiła w pobliżu, w innej piramidzie, na kolejny królewski grobowiec. Naukowcy szacują jego wiek na 1100 lat i planują otworzyć go w niedalekiej przyszłości. Prace wykopaliskowe w El Peru Waka trwają od lat 60. XX wieku, natomiast zespół Escobedo rozpoczął badania trzy lata temu.
3 celne komentarze | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2006-05-31 Nieżle ktoś się postarał.W skali od1do10,daje9,5 |
Użytkownik | |
Dodano: 2006-06-01 Bardzo dziękuję za komentarz i tak wysoką ocenę :) motywuje mnie to do wyszukiwania kolejnych, interesujących nowinek :) pozdrawiam. |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-08-12 Ocena 10/10. Wspaniałe. |