Mumie z okresu greckiego odkryte w Fajum
Naukowcy z egipskiej misji archeologicznej w północnym Egipcie odkryli kilka mumii sprzed około 2000 lat - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
Odkrycia dokonano w Fajum, starożytnym stanowisku w oazie na Pustyni Libijskiej, gdzie znajduje się wiele zabytków starożytnego Egiptu z różnych okresów. Odnalezione mumie są dobrze zachowane i pochodzą z Okresu Ptolemejskiego (332-30 r. p.n.e.) oraz z okresu rzymskiego (30 r. p.n.e. - 395 r. n.e.). Jak poinformował Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, do jednej z mumii przytwierdzona była złota maska grobowa.
W okresie rzymskim do sarkofagów wykonanych z makulatury papirusowej często przytwierdzano bandażami maski będące portretami zmarłych, najczęściej malowane na desce lub płótnie pokrytym gipsem. Niektóre z odkrytych przez archeologów mumii pokryte były ośmioma warstwami płótna i przewiązane sznurem. Trzy z odnalezionych trumien z czasów greckich przystrojone były natomiast żałobnymi malowidłami, których motywy oparte są na egipskich Księgach Umarłych. Wśród znalezisk znalazła się też biżuteria, m.in. naszyjniki, oraz płócienne płachty z namalowanymi wzorami kotwicy i klucza. (PAP)
3 celne komentarze | Dodaj komentarz |