Rzeźba Marka Aureliusza
Na południu Turcji w prowincji Burdur nad Morzem Śródziemnym odnaleziono fragmenty ogromnego marmurowego posągu starożytnego rzymskiego władcy i filozofa - Marka Aureliusza - podały we wtorek miejscowe władze.
Poszukiwania archeologiczne były prowadzone od 1985 roku pod kierownictwem belgijskiego profesora Marca Waelkensa z Uniwersytetu Katolickige w Leuven (Lowanium) na terenie rzymskich łaźni w starożytnym mieście Sagalassos (dziś Aglasun).
Na dnie jednego z dawnych basenów odkryto zachowane części rzeźby - głowę o wysokości 1 metra, ramię oraz dolne części nóg. Jednak to właśnie twarz jest niezbitym dowodem, że chodzi o znanego władcę imperium rzymskiego z lat 161-180 n.e.
Posąg Marka Aureliusza miał - według archeologów - 4,5 metra wysokości. Korpus pokryty był brązem.
W ubiegłym roku w Sagalassos odnaleziono także fragmenty marmurowych rzeźb cesarzy Hadriana i Antoniusza Piusa - przodków Marka Aureliusza. Wszystkie rzeźby stanowiły dekorację łaźni poświęconej dynastii Aureliuszów.
Wielkie rzeźby znalazły się pod ziemią w następstwie trzęsień ziemi w VI i VII wieku naszej ery, które obróciły starożytne miasto w ruiny.
Marek Aureliusz, zaliczany - jak inni cesarze rzymscy - do grona bogów, jest znany głównie z myśli filozoficznych, a także listów oraz poezji. Dotychczas zachowały się tylko dwie jego rzeźby - popiersie w rzymskim Muzeum Kapitolińskim oraz pomnik konny na placu przed muzeum.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |