Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Salustiusz

2009-03-12 | Autor: Danuta Duszeńczuk


Salustiusz - (ur. 86 r. p.n.e., zm. 35 r. p.n.e.) rzymski polityk i historyk; uważany za jednego z największych rzymskich dziejopisarzy. Autor ?Spisku Kataliny?, ?wojny z Jogurtą? oraz ?Dziejów?.
Żył 51 lat


Gaius Sallustius Crispus (86 - 35 p.n.e., ur. w Amiternum w kraju Sabinów - daty nie są w zupełności pewne) - był trybunem ludowym (52 r. p.n.e.), kwestorem (data nieustalona) namiestnikiem prowincji Afryki (45r. p.n.e.); członek stronnictwa popularów; wybitny rzymski historyk, twórca znany z obszernych monografii historycznech, tj. De coniuratione Catilinae (Spisek Katyliny), Bellum Iugurthinum (Wojna z Iughurtą) oraz dzieła Historiae (Historie - zachowały się tylko fragmenty za okres 78 - 67r. p.n.e.).

Salustiusza pasjonowało przede wszystkim zagadnienie reformy państwa rzymskiego oraz kwestia przyczyn degeneracji społeczeństwa. W duchu postulatów Grakchów doradzał w pierwszym z dwóch memoriałów do Cezara (49 i 46r. p.n.e.) osiedlenie proletariatu na wsi i uwłaszczenie go, reformę sądów przysięgłych, rozszerzenie liczby obywateli rzymskich, przeprowadzenie zasady tajnego głosowania w senacie i zwiększenie liczby senatorów.

W 50 roku wyrzucony został z senatu za niemoralne prowadzenie się (w rzeczywistości powodem były jego ataki pod adresem Cycerona i przywódcy bojówek partii konserwatywnej, Milona). Liczne zdzierstwa i nadużycia, jakich dopuścił się w Afryce, umożliwiły mu dokonania zakupu willi Cezara w Tiburze (dziś Tivoli), gdzie ufundował słynne horti Sallustiani (Ogrody Salustiańskie) między Kwirynałem a Pincio, niedaleko późniejszych murów Aureliana.

Pracą literacką zajął się dopiero po śmierci Cezara w latach 44-35 p.n.e. (wcześniej, jako jego zwolennik, został mianowany dowódcą jednego z legionów), całkowicie wycofując się z życia politycznego. Przy pisaniu swych dzieł historycznych poprosił uczonego Lucjusza Atejusza Praetekstatusa, dyrektora szkoły retorycznej zwanego "pierwszym rzymskim filologiem", o przygotowanie kompendium historii rzymskiej.

Styl Salustiusza odbiega od stylu Cycerona - antagoniści polityczni byli zasadniczo również antagonistami stylistycznymi. Salustiusz często dążył do dysharmonii w zdaniach, które sprawiają przez to wrażenie rwanych (styl nerwowy, lapidarny, podniecający - u Cycerona natomiast bogaty, pełny, klasyczny). Salustiusz pisał ponadto archaizowaną łaciną wzorowaną na Katonie, która nadała jego pismom swoisty, moralizatorski wydźwięk.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.