"Rzymski urodzaj"
Badacze kultury starożytnego Rzymu zacierają ręce - oto bowiem w niezwykle krótkim czasie udało im się dokonać trzech znacznych odkryć. Możemy więc mówić o "rzymskim urodzaju" na tym polu.
Pierwszym wynikiem pracy archeologów są ciekawe znaleziska na terenie rzymskich willi. Serwis internetowy ANSA potwierdził, że należą do nich m.in. niemal setka złotych i srebrnych monet, mozaiki podłogowe z charakterystycznymi, geometrycznymi wzorami, łaźnie termalne, dwa przestronne atria oraz - najważniejsze - marmurowa płaskorzeźba, przedstawiająca głowę cesarza Augusta z profilu, na którą natrafiono na terenie nowo odkrytej willi sprzed 2000 lat o powierzchni 2500 metrów kwadratowych, leżącej w okolicach Rzymu (wzniesiona między II w. p.n.e. a I w. n.e.). Znajdowała się ona na dnie studni. Eksponaty zostaną wkrótce wystawione publicznie w Muzeum Rzymskich Starożytności w Palazzo Massimo w Rzymie.
Z kolei w Egipcie, jak podała Wysoka Rada Starożytności Egipskich (CSAE), gdzie badania prowadzono niedaleko Damietty (w delcie Nilu), odkryto dwa zatopione rzymskie miasta. Jedno z nich położone jest 25 km na wschód od Kanału Sueskiego. "Wytyczyliśmy podwodną strefę archeologiczną, w której mogą znajdować się zatopione ruiny miasta. (...) Za wcześnie jeszcze mówić, w jakim okresie zbudowano to miasto i jakie były przyczyny zatopienia (...), ale przewidujemy, że odkryjemy ważną część jego historii. (...)" - powiedział w udzielonym wywiadzie Mohammad Abdel Maqsoud, dyrektor działu starożytności podwodnych CSAE. Prócz ruin budynków archeologowie "złowili" ceramikę, wyroby metalowe i resztki waz z brązu z okresu rzymskiego tego obszaru (od 30 roku p.n.e do roku 395). Ciekawe są zwłaszcza ruiny rzymskiego zamku o czterech wieżach z czerwonej cegły, który został zbudowany w III wieku. Jest to bezsprzecznie największe dotychczasowe znalezisko archeologii podwodnej w Egipcie.
Ostatnią z ciekawostek jest cmentarz rzymski sprzed 1700 lat odkryty w Anglii przez archeologów z Oksfordu (ponad 100 grobów!). Na stronach portalu internetowego Oxford Mail można było przeczytać, że naukowcy dokonali odkrycia w pobliżu Fairford (hrabstwo Gloucestershire). Teren cmentarza był podzielony na dwie oddzielne części - jedna przeznaczona na miejsce pochówku osób dorosłych, druga - dzieci. Było to powszechnie stosowaną praktyką w późnym okresie rzymskim. Zdaniem dr Alexa Smitha, kierownika badań: "Rzymska zagroda, której poszukiwaliśmy, nie byłaby wystarczająco duża, by uzasadniać obecność tak wielu grobów. Taka liczba grobów byłaby właściwa raczej dla miasta". Dlatego naukowcy przypuszczają, że cmentarz pełnił funkcję wspólnego miejsca pochówku dla wszystkich odosobnionych farm rzymskich z tego regionu.
1 celny komentarz | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-08-12 Egipt. Aleksandria przy Egipcie. Jej pewna część też znajduje się pod wodą mniejszym pałac Kleopatry VII i wiele posągów. |