Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Aecjusza Flawiusz

2011-02-27 | Autor: aleksandros28


Aecjusz Flawiusz (ok. 390-454) - wybitny polityk i wódz zachodniorzymski, czterokrotny konsul, powstrzymał nawałnice Hunów na Polach Katalaunijskich.

Ur. ok. 390 r. w Durostorum w Mezji (ob. port Silistra w Bułgarii), jako syn dowódcy cesarskiej jazdy i bogatej rzymskiej arystokratki. W młodości zakładnik na dworze króla Wizygotów i Hunów, dzięki czemu bardzo dobrze poznał obyczaje i sposób walki ludów barbarzyńskich. W latach 424-425 stał na czele wojsk Hunów, które poparły uzurpatora Jana w walce o tron na Zachodzie. Po klęsce Jana, przeszedł na stronę małoletniego Walentyniana III, w imieniu którego rządziła matka Galla Placydia. Nowy władca szybko docenił talent Aecjusza, który otrzymał prestiżowy tytuł komesa oraz został mianowany dowódcą wojsk rzymskich, stacjonujących w Galii (magister militum per Gallias). Po wiktorii nad Frankami i Wizygotami otrzymał w 429 r. godność patrycjusza i głównodowodzącego obu rodzajów wojsk na Zachodzie (magister utriusque militiae). Od tego momentu przejął na dwie dekady faktyczną władzę na Zachodzie. Dla utrzymania władzy wydał rozkaz zamordowania głównych przeciwników politycznych: Feliksa Flawiusza i Bonifacjusza (432). Od tego czasu sprawował czterokrotnie konsulat (432, 437, 446, 454). Dzięki energicznej reakcji wyparł Germanów z Galii, umacniając panowanie rzymskie. W słynnej bitwie na Polach Katalaunijskich (451), powstrzymał wraz z posiłkami wizygockimi, napór Hunów, dowodzonych przez Attylę. Zwycięstwo nad wrogiem przyniosło mu splendor i chwałę, natomiast w wymiarze państwowym batalia z 451 r. była postrzegana jako symbol nieustępliwej walki z barbarzyńcami. Nie przypadkowo potomni obdarzyli Aecjusza mianem ,,ostatniego Rzymianina''. Pomimo powtarzających się najazdów barbarzyńskich na prowincje, jego pozycja była ugruntowana, szczególnie kiedy w 452 r. zaręczył swego syna Gaudencjusza z córką cesarską Placydią. Jednak wzrost znaczenia Aecjusza i jego plany matrymonialne były przyczyną intryg kamaryli dworu cesarskiego, która oskarżyła go o plany zamachu stanu. W efekcie tych knowań Aecjusz został zamordowany podczas audiencji u cesarza Walentyniania III (wrzesień 454). W odwiecie rok poźniej zwolennicy wszechwładnego wodza, zamordowali cesarza podczas przeglądu wojsk.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.