Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Alaryk I

2011-03-07 | Autor: aleksandros28


Alaryk I - (ur. 370 r. n.e., zm. 410 r. n.e.) król Wizygotów, pierwszy wódz plemion germańskich, który zdobył Rzym.
Żył 40 lat


Alaryk I (Alaricus, Alarich, ok. 370-410) – król i wódz Wizygotów z rodu Baldów w latach 395-410, zdobył i złupił Rzym w 410 r.

Na początku wojowniczy Alaryk był sojusznikiem Cesarstwa i służył w armii rzymskiej Teodozjusza I Wielkiego, wspomagając w 394 r. cesarza w walce z uzurpatorami Arbogastem i Eugeniuszem. Po śmierci Teodozjusza I Wielkiego w 395 r. zbuntował się i spustoszył Bałkany wraz z Grecją. W 401 r. po raz pierwszy najechał Italię, jednak został odparty spod Mediolanu i rok później pokonany przez Stilichona pod Pollentią i Weroną. W 407 r. Stylichon próbował nakłonić Alaryka do wystąpienia przeciw Honoriuszowi na Zachodzie (nadał mu tytuł wodza armii rzymskiej), jednak król wizygocki odmówił i zarządał ogromnej kontrybucji za rzekomo poniesione straty. Po zamordowaniu Stylichona w 408 r. i niechęci cesarza Honoriusza do Wizygotów, rokowania zerwano. Jesienią 408 r. Alaryk bez trudu przekroczył Alpy i stanął pod murami Rzymu; tylko ogromny okup na rzecz Wizygotów uratował wieczne miasto od katastrofy. Rok później sytuacja się powtórzyła, lecz tym razem Alaryk postawił polityczne ultimatum: obwołanie przez senat na cesarza swego kandydata Priskusa Attakusa albo złupienie miasta. Ostatecznie Honoriusz zachował władzę, jednak Wizygoci postanowili po raz trzeci zaatakować Rzym. Dnia 24 VII 410 r. Alaryk zdobył Rzym i pozwolił je przez trzy dni łupić swoim żołnierzom. Oszczędzono tylko kościoły, w których schroniła się ludność miasta. Zdobycie Wiecznego Miasta wywarło na współczesnych ogromne wrażenie, warto jednak pamiętać, iż stolicą i siedzibą cesarza była Rawenna. Natomiast w Konstantynopolu dramat Wiecznego Miasta faktycznie nie wywołał żadnych energicznych działań i na Wschodzie myślano tylko o ochronie własnych granic. Po złupieniu Rzymu, Alaryk wraz z łupami, udał się na południe Italii, aby przeprawić się na statkach do bogatych rzymskich prowincji w Afryce. Jednak w trakcie przeprawy na Sycylię okręty wizygockie zostały zniszczone przez sztorm i Alaryk zmuszony został do odwrotu na północ. Wkrótce w pobliżu miasta Cosentia (Cosenza, Kalabria) zwycięski wódz wizygotów zmarł. Zwłoki króla wraz z łupami złożono w korycie rz. Busentus (Busento).


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.