Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Aulus Licyniusz Archiasz

2009-04-21 | Autor: ailouros


O rzymskim poecie greckiego pochodzenia imieniem Archiasz wiemy właściwie niewiele. Żył na przełomie II i I w p.n.e. i pomimo, iż zasłynął wspaniałymi improwizacjami, jego imię nie odbiło się echem w przyszłości. Dzisiaj zapewne nic byśmy o nim nie wiedzieli, gdyby nie jedno, paradoksalne wydarzenie.

W roku 62 p.n.e. niejaki Gracjusz podał w wątpliwość obywatelstwo rzymskie tegoż poety. W obronie Archiasza stanął wówczas najwybitniejszy mówca tamtych czasów, Marek Tulliusz Cycero.

A zatem, jak przekazał nam w mowie, Archiasz urodził się w Antiochii Syryjskiej. Karierę rozpoczął jako poeta wędrowny, zwiedzał Azję Mniejszą i Grecję, a po przybyciu do Italii zdobył poklask w Tarencie, Regium i Neapolu. W 102 r., otoczony niemałą już sławą, udał się do Rzymu, gdzie zamieszkał, doznawszy życzliwego przyjęcia ze strony rzymskich możnych, na czele z Lukullusami, od których przyjął imię rodowe: Licyniusz.

Archiasz zasłynął jako twórca eposów historycznych: opisał wojnę z Cymbrami (dzięki czemu zyskał sympatię Mariusza) i z Mitrydatesem VI Eupatorem, gdzie opiewał czyny swojego opiekuna, Lucjusza Licyniusza Lukullusa. Inne poematy miały najprawdopodobniej charakter okolicznościowy. W „Antologii greckiej” zachowało się 35 epigramatów podpisanych imieniem Archiasza: ich autentyczność podaje się jednak w wątpliwość, podobnie jak to, czy autorem ich jest właśnie Archiasz z Antiochii.

Tuż przed wybuchem wojny marsyjskiej, czyli ok. 92 r p.n.e. Archiasz udał się z Markiem Lukullusem na Sycylię. Tam otrzymawszy obywatelstwo lukańskie miasta Heraklei (sprzymierzonego z Rzymem), uzyskał tym samym (po kilku formalnościach) obywatelstwo samego Rzymu. Gracjusz podał ten fakt w wątpliwość na podstawie tzw. prawa Papijskiego (lex Papia z 65r.), dowodząc, że ilekroć przeprowadzano spis majątkowy (census) tylekroć Archiasza nie było w mieście. Prawdopodobnie Gracjusz usiłował tak naprawdę zaatakować jego opiekuna, Lukullusa. Proces zakończył się definitywnym zwycięstwem poety dzięki przemowie Cycerona „Pro Archia poeta” („Mowa w obronie poety Archiasza”).
Najważniejsze jednak, czy to z punktu widzenia historii literatury, czy też przedstawionego tu wydarzenia jest to, że Archiasz był nauczycielem młodego Cycerona. Czytał z nim poetów i mówców greckich, zaprawiał w pisaniu wierszy i uczył poetyckiego stylu. Jego obrona była więc największym dowodem wdzięczności mówcy; ale Cyceron zawarł w niej także aluzję, jakoby to pragnął być w zamian uwiecznionym przez poetę i tym samym zyskać nieśmiertelność; historia jednak spłatała mu figla i stało się odwrotnie: to dzięki mówcy przetrwało imię poety Archiasza.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.