Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Dawid

2010-11-02 | Autor: cezarek19


Dawid - (ur. brak, zm. brak) biblijny król Izraela, ojciec Salomona.


Dawid, urodzony w 1040 roku p.n.e zmarł w 970 roku p.n.e. W Starym Testamencie urodziwy pasterz, którego śpiew i gra na cytrze tak zachwyciły Saula, pierwszego króla wszystkich izraelskich plemion, że mianował go swoim giermkiem. Według innej wersji Dawid dostał się na dwór nie tyle dzięki muzycznemu talentowi, ile wielkiej odwadze: stanął do walki przeciw olbrzymowi Goliatowi i zabił go kamieniem wystrzelonym z procy.

Kolejne lata to dla Dawida tułaczka, wyprawy przeciwko Filistynom oraz konflikt z Saulem, który widział w Dawidzie zagrożenie dla swojej władzy. Dawid został królem dopiero po śmierci Saula. Zjednoczył rozproszone plemiona izraelskie, założył nową stolicę, Jerozolimę, i zbudował silne, bogate państwo którym władał przez 40 lat. W tym czasie sprowadził z Judy Arkę Przymierza, najwyższy przedmiot kultu Izraelitów, i zaplanował wzniesienie wielkiej świątyni ku czci Jahwe, której budowę rozpoczął jednak dopiero jego syn i następca Salomon.

Najbardziej dramatycznym momentem w życiu króla Dawida był bunt wszczęty przeciwko niemu przez jego syna Absaloma. Choć po licznych zmaganiach Dawid odzyskał władzę, długo nie mógł pogodzić się ze śmiercią Absaloma, który został zabity wbrew jego rozkazowi. W życiu króla zaszedł też niechlubny w ocenie potomnych epizod. Dawid zakochał się bowiem w Batszebie (żonie Uriasza Hetyty); z ich związku urodził się Salomon.

Dawid był najukochańszym sługą Jahwe. O religijności Dawida świadczą Psalmy wielbiące Stwórcę, których autorstwo Biblia przypisuje królowi. Włoscy artyści dłuta, jak: Donatello, Verrocchio, Michał Anioł i Bernini, przedstawiali Dawida najczęściej jako młodego zabójcę Goliata; w blasku chwały malowali go m.in. Caravaggio i Gentileschi; Rembrandt portretując Dawida nadał mu swoje rysy. Świat po dziś dzień zachwyca się artyzmem przypisywanych Dawidowi Psalmów. Ich tłumaczeniem na język polski zajmowali się m.in. M. Rej, J. Kochanowski, L. Staff, R. Brandstaetter i Cz. Miłosz. K. Penderecki napisał kompozycję na chór i perkusję zatytułowaną Psalmy Dawida.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.