Ezop
Ezop - (ur. brak, zm. brak) grecki bajkopisarz, uważany za twórcę bajki zwierzęcej - takiej w której bohaterami są zwierzęta.
Aisopos (VI w. p.n.e.), grecki bajkopisarz, jego utwory są popularne do dziś, a wielu późniejszych twórców wzorowało się na nich.
Ezop to postać półlegendarna, nie wiadomo nawet czy na pewno istniał. Podobnie jak w przypadku Homera, niemal każde miasto w Grecji chciało uchodzić za miejsce jego urodzenia, uważano za nie również Trację, Frygię a nawet Egipt. Według przekazów Ezop był niewolnikiem niejakiego Ksantosa i żył na wyspie Samos. Najprawdopodobniej został później wyzwolony. Rzeźby często ukazują go jako karła o zdeformowanym ciele. Miał zginąć z rąk mieszkańców Delf, choć nie wiadomo dlaczego.
Ezop przeszedł do historii dzięki swoim bajkom. Za pomocą alegorii (najczęściej bohaterami były zwierzęta) wyśmiewały one ludzkie wady. Choć zabawne, przekazywały mądre uwagi, a ich podstawową funkcją był dydaktyzm. Żadna z bajek Ezopa nie przetrwała do naszych czasów w oryginale. Znamy je głównie z nieco przerobionej wersji rzymskiego poety Fedrusa (Fedrus napisał je wierszem, nie wiadomo, jaką postać miały oryginalnie). Najsłynniejsze utwory Ezopa to: "Żółw i zając", "Lew i mysz", "Mrówka i konik polny", "Chłopiec, który wołał o pomoc".
Moda na bajki powróciła w Europie w dobie Oświecenia, kiedy literatura miała przede wszystkim uczyć i wychowywać. Ówczesne bajki (autorstwa np. Jeana de la Fontaine czy Ignacego Krasickiego) nieco różniły się formą od ezopowych, ale ogólna koncepcja nie zmieniła się.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |