

Gorgo
Gorgo (VI/V w. p.n.e.), królowa Sparty, żona Leonidasa I. Jedna z niewielu kobiet starożytnej Grecji, o których dokładniejsze informacje.
Gorgo była córką króla Sparty Kleomenesa I, który z nieznanych powodów nadał jej to bardzo dziwne imię ("Gorgo" to inaczej "Gorgona", mityczny potwór). Pierwsza wzmianka o niej wiąże się z wizytą posła z Miletu u jej ojca. Starał się on przekupić Kleomenesa, aby wysłał wojska przeciw Persom. Wtedy kilkuletnia Gorgo stwierdziła: "Tato, lepiej odejdź, albo cudzoziemiec cię znieprawi". Już jako dziecko księżniczka wyróżniała się inteligencją, nawet na tle innych Spartanek, które w przeciwieństwie do reszty Greczynek odbierały dobre wykształcenie. Po tajemniczej śmierci Kleomenesa Gorgo poslubiła Leonidasa (był on kuzynem jej ojca, ale w Grecji małżeństwa między krewnymi były częste), który został królem (był to rok 488 p.n.e.). Mieli jedno dziecko - syna Plejstarcha, który w przyszłości także miał zasiąść na tronie. Po raz kolejny Gorgo pokazała swój spryt, gdy znalazła sposób odczytania ukrytej na woskowej tabliczce informacji o zbliżającej się perskiej armii. Jako jedyna wpadła na pomysł by zdrapać wosk - ostrzeżenie było napisane na drewnie pod nim. Sprytna królowa mogła mieć wpływ na Leonidasa i doradzać mu w wielu sprawach. Często przytaczana jest odpowiedź jaką dała kobiecie pytającej dlaczego Spartanki panują nad swoimi mężami: "Ponieważ jesteśmy jedynymi kobietami wydającymi na świat prawdziwych mężów". Gdy w 480 r. p.n.e. Leonidas z niewielkim oddziałem wyruszał pod Termopile, zarówno on sam jak i jego żona wiedzieli, że pewnie się już nie zobaczą. Grogo zapytała go, co ma robić, a król odparł, aby poślubiła dobrego człowieka. Nie wiemy nic więcej o życiu królowej po śmierci Leonidasa.
Gorgo to jedna z nielicznych kobiet, o których mówią straożytni historycy. Tak jak Leonidas jest przykładem idealnego spartańskiego wojownika - bohatera, tak Gorgo może być uważana za wzór Spartanki.

Brak komentarzy | Dodaj komentarz |