Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Hamilkar Barkas

2008-03-21 | Autor: Maciek123


Hamilkar Barkas (około 280 p.n.e. - 229 p.n.e., przedstawiciel Barkidów, potężnego rodu kartagińskiego, ojciec Hannibala Barkasa - wielkiego wodza; nazwisko rodowe używane było również w brzmieniu Barca lub Barak.

Według Korneliusza Neposa ojcem Hamilkara był Hannibal, który walczył na Sycylii w czasie wojny z królem Epiru Pyrrusem.

W 247 p.n.e., w ostatnich latach I wojny punickiej, Hamilkar został dowódcą kartagińskiej armii na Sycylii, broniącej się w portowych miastach Drepanum i Lilibeum. Pierwsza większa bitwa morska I wojny punickiej miała miejsce pod Lipari niedaleko Mylae (Milazzo), znajdującą się na wyspach w pobliżu północnego wybrzeża Sycylii, na zachód od Messany. Hamilkar Barkas uciekł z pola bitwy w małej łódce. W 243 p.n.e., kiedy Gajusz Lutacjusz Katullus zablokował oba porty, a flota kartagińska poniosła porażkę w bitwie pod Aegusta, Hamilkar negocjował pokój, który zakończył wojnę.

W myśl pokojowych ustaleń Kartagina zobowiązała się oddać Rzymowi Sycylię, zwolnić bez okupu jeńców oraz zapłacić w ciągu 20 lat kontrybucję w wysokości 2200 talentów eubejskich. Po zawarciu układu Hamilkar odesłał swoje wojska Giskonowi, a sam wrócił do Kartaginy. W latach 241 p.n.e.- 237 p.n.e. w Kartaginie trwała rewolta weteranów - najemników z Sycylii, którymi dowodzili Celt Autharitus, Kampańczyk Spendios i Libijczyk Mathos. Na czele 10 tys. armii złożonej z obywteli Kartaginy senat postawił najpierw Hannona, a po jego niepowodzeniach, Hamilkara Barkasa, któremu udało się pokonać przeciwnika pod Utyką i nad rzeką Bagradas.

W 237 p.n.e. Hamilkar wyprawił się na Półwysep Iberyjski. W trakcie działań wojennych w pd.-wsch. część półwyspu Hamilkar zdobył dla Kartaginy kopalnie złota i srebra w górach Morena oraz kraj Deitanów z ośrodkiem religijnym w Elche. W Hiszpanii Hamilkar założył miasto Acra Leuce, prawdopodobnie dzisiejsze Alicante.

Zginął zimą 228/229 w nurtach rzeki Jukar w czasie bitwy z Celtyberami z plemienia Oretanów z okolic dzisiejszej La Manchy. Dowództwo po Hamilkarze przejął jego zięć Hazdrubal.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.