Heron z Aleksandrii
Heron z Aleksandrii - (ur. brak, zm. brak) grecki matematyk, fizyk i wynalazca. Wynalazca wielu niezwykłych urządzeń mechanicznych, m.in. pierwszego silnika parowego.
Heron ho Aleksandreus (I w. n.e.), grecki matematyk, fizyk i wynalazca. Zbudował wiele niezwykłych urządzeń mechanicznych, m.in. pierwszy silnik parowy. Był autorem dzieł "Pneumatyka", "Automaty", "Mechanika", "Metryka" i "Zwierciadła".
O życiu Herona nie wiadomo prawie nic. Nawet czas, w którym żył jest przybliżony. Przetrwały za to jego dzieła i opisy skonstruowanych przez niego maszyn. Najsłynniejszą była "aeolopile" ("bania wiatrowa"), metalowa kula połączona z kotłem wody. Kula ta miała dwie rury, przez które wydostawała się para z gotującej się wody, obracając urządzenie. Można to uznać za pierwszy silnik parowy, a nawet protoplastę silnika odrzutowego. Na silniku parowym oierały się też zaprojektowane przez Herona automatycznie otwierające się drzwi oraz urządzenie, którego jedyną funkcją było zadziwianie widzów - kocioł wytwarzający strumień pary utrzymujący w powietrzu przedmioty. Dziełem Herona był też automat na monetę wykonany dla aleksandryjskiej świątyni. Po wrzuceniu monety otzrymywało się święconą wodę do rytualnego obmycia. Grek był mistrzem w budowie automatów. Budował mechaniczne teatry, w których poruszane skomplikowanymi systemami przekładni figurki same odrywały przedstawienia. Poza tym był jednym z pierwszych specjalistów od efektów specjalnych. Na potrzeby teatrów konstruował urządzenia wydające odgłosy gromów, zmieniające tło sceny czy umożliwiające efektowne pojawienie się aktora grającego boga. Oprócz mechaniki Heron zajmował się też teoretyczną matematyką i fizyką. Opracował m.in. metodę przybliżonego obliczania wartości pierwiastków i tzw. wzór Herona pozwalający obliczyć pole dowolnego trójkąta, gdy znane są jego boki.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |