Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Lutacjusz Katulus

2009-09-02 | Autor: Piotr Radziejewski


Lutacjusz Katulus - (ur. brak, zm. brak) rzymski konsul; brał udział w stłumieniu ruchu trybuna ludowego Apulejusza Saturninusa.


Gaius Lutatius Catulus (III w. p.n.e.), rzymski admirał i polityk.

Katulus został konsulem w roku 242 p.n.e. jako homo novus, czyli pierwszy ze swego rodu. Powierzono mu dowództwo nad flotą. Zablokował kartagińskie porty Drepanum i Lilibeum na Sycylii. 10 marca 241 r. p.n.e. koło Wysp Egackich stoczył bitwę morską, która praktycznie zakończyła I wojnę punicką. Siły były mniej więcej równe - obie strony miały około 200 okrętów. Karatagińska flota wiozła zaopatrzenie dla swych wojsk na Sycylii. Jej dowódca - Hannon - nieopatrznie wydał rozkaz do ataku gdy tylko zobaczył Rzymian. Obciążone ładunkiem punickie jednostki były wolniejsze i mniej zwrotne od rzymskich. Okręty Katulusa już w pierwszym uderzeniu zniszczyły taranami wiele statków wroga, kolejne były zdobywane abordażem. Od całkowitego pogromu uratował Kartagińczyków pomyślny wiatr. Hannon uciekł, ale w Kartaginie ukrzyżowano go za tą klęskę. Rzymianie tracąc 30 jednostek zniszczyli lub zdobyli około 120 punickich. Wkrótce Kartagina, utraciwszy panowanie na morzu, musiała zgodzić się na zawarcie pokoju. Katulus uczcił zwycięstwo wznosząc na Polu Marsowym świątynię Juturny, bogini źródeł i rzek.

Nie ma zbyt wielu informacji o życiu tego rzymskiego admirała. Źródła skupiają się na jego działanich jako dowódcy floty. Postać Katulusa warto zapamiętać - jego zwycięstwo u Wysp Egackich było decydujące dla wyniku I wojny punickiej.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
1 celny komentarzDodaj komentarz
Gość


robert
Dodano: 2018-05-01
Niech mnie Diovis Pater "szczeli" swoim piorunem! A jakim to cudem (czyżby niepokalanym poczęciem???), urzędujący konsul z czasów konsulatu L. Lutaciusa Catulusa i A. Postumiusa Albinusa (czyli 242 p.n.e.) stał się urzędującym konsulem za VI konsulatu C. Mariusa, III założyciela Rzymu i wuja mojego ulubieńca, i I konsulatu L. Valeriusa Flaccusa? Panie Piotrze! Panie Piotrze Radziejewski! Zbudź się Pan ze snu i zastanów (na podstawie "skupienia się" źródeł), za czasów którego konsulatu działał L. Apuleius Saturninus i C. Servilius Glaucia? A było to już zarówno po obu braciach Semproniusach Gracchach, jak i po wojnie jugurtyńskiej. Wówczas już chyba po biednym Catulusie nawet prochy się nie ostały, a jego potomek nie wzdychał jeszcze do pięknej KLodii. Ruch Apuleiusa Saturnina stłumił jego były sojusznik, zwycięzca Cymbrów i Teutonów, III założyciel Rzymu, kto nie zna jego imienia ten kiep i dupa...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.