Królowa Saby
Królowa Saby - (ur. brak, zm. brak) Na poły legendarna królowa Saby, słynąca z wielkiej mądrości i urody.
Królowa Saby nosiła, wedle tradycji imię Bilkis (tradycja etiopska nazywa ją Makedą), żyła w połowie X stulecia p.n.e., będąc współczesną izraelskiemu królowi Salomonowi. Władczyni południowoarabskiego królestwa Saby, była kobietą wykształconą, żądną przygód. Wedle podania chciała się naocznie przekonać, czy fama geniusza, poprzedzająca króla Salomona, jest rzeczywistością. Wraz z karawaną kupiecką miała wyruszyć do królestwa Izraela, gdzie zadała tamtejszemu władcy szereg zagadek, które ten miał z łatwością rozwikłać. I w zasadzie na tym kończy się jej rola opisana w Starym Testamencie.
Wedle tradycji muzułmańskiej i etiopskiej, pewnej nocy, Salomon podstępem zmusił królową Saby do odbycia stosunku, w wyniku którego królowa stała się brzemienna. Legendy etiopskie głoszą, iż Menelik, syn Makedy i Salomona, po powrocie do Etiopii stał się protoplastą cesarskiego rodu w Etiopii. Miał też wywieźć z Izraela Arkę Przymierza, która została ukryta w górach Etiopii.
Legenda królowej Saby najwyraźniej miała ukazać silną pozycję kobiety w królestwach południowo-arabskich, tak odmiennych od sytuacji kobiet w Izraelu, co z pewnością stanowiło ciekawostkę dla ówczesnych mieszkańców Izraela. Tym bardziej, że w źródłach staroarabskich wynika, iż królestwami tego regionu, zazwyczaj rządziły królowe-kapłanki. Legenda najprawdopodobniej powstała w IX wieku p.n.e., gdy została nawiązana współpraca handlowa pomiędzy podzielonym królestwem Salomona, a kupieckimi królestwami z Południa Półwyspu Arabskiego.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |