Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Mani

2008-08-05 | Autor: Lebrun


Mani - (ur. brak, zm. brak) przywódca duchowy, twórca Manicheizmu.


Mani zwany również Manesem czy też Manicheuszem (ur. ok. 216, zm. ok. 276r.)- był twórcą Manicheizmu.
Przyszedł na świat w rodzinie arystokratycznej na terenie Medii, pierwsze kontakty z religią czerpał z rodzinnego domu skupionego wokół wspólnoty elkazaitów.
Jako dwunastoletni chłopiec miał doświadczyć mistycznego przeżycia związanego z anielskim objawieniem.
To dziwne wydarzenie miało dziecku pomóc rozwinąć duchowość oraz przygotować do obrania drogi proroka nowej religii.
Drugie objawienie, nastąpiło w wieku dwudziestu czterech lat i spowodowało odsunięcie się Maniego od religii wyznawanej w rodzinie i skrystalizowania jego poglądów w pełni gotowy, opracowany w każdym calu system wierzeń oparty na połączeniu pierwiastków kilku największych religii tamtego regionu- zoroastryzmu, buddyzmu i chrześcijaństwa.
Mani wyznawał koncepcję dualistyczną wedle, której bogowie dobra jak i zła (Ormuzd, Aryman) byli siłami równorzędnymi a niedoskonała ze swej natury materia walczyła w każdym z nas z czystym pierwiastkiem duchowym by w razie zwycięstwa rozpłynąć się w boskiej nirwanie podobnej do tej w buddyzmie bądź ulec reinkarnacji w innym materialnym ciele.
Mani jako jedyny założyciel religii sam był prorokiem, autorem świętych ksiąg (Wielka ewangelia, Skarb życia, Pragmateia, Księga misterii, Księga olbrzymów, Szabuchragan) jak i misjonarzem.
Naukę swą propagował w królestwie Persji za rządów szacha Szapura I ( 241-273 ).
W swych rozlicznych podróżach odwiedził Azję Mniejszą, Egipt a także Indie, wszędzie po drodze nauczał spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem u prostej ludność, cieszył się ponad to przychylnością monarchy wspierającego jego przedsięwzięcia.
Stworzony przez siebie kościół podzielił na wzór chrześcijański na apostołów, biskupów jak i kapłanów. Co dziwne religia Maniego zakazywała kontaktów płciowych traktując je jako złe same w sobie przyporządkowując całą sferę cielesności siłom ciemności.
Wrogowie Maniego przypisywali ten pogląd proroka jego rzekomej szpetocie i skrytej niechęci do kobiet.
Sam siebie nazywał „pocieszycielem”, ostatnim z proroków, przyrównywał swe przyjście do zesłania ludziom Ducha Świętego.
Jak to przystało każdemu prorokowi doczekał się także męczeńskiej legendy, w której to nowy władca Persji Bahram I oskarża proroka o chęć zburzenia fundamentów monarchii i skazuje na karę śmierci, ponoć skóra Maniego miała być wypchana i zawieszona ku przestrodze na placu miejskim w stolicy.
Spotkać się można jednak z teorią wedle, której to Mani dożył swych dni w więzieniu umierając w lutym 276 lub 277r. po okresie intensywnych postów i umartwieniach ciała.
Doktryna Maniego mimo śmierci tejże religii spowodowanej późniejszą ekspansją islamu znalazła i wciąż znajduje wielu naśladowców także sympatyków począwszy od średniowiecznych katarów na współczesnych różokrzyżowcach kończąc.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.