Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Ramzes III

2006-04-27 | Autor: Józef Biela


Ramzes III - (ur. brak, zm. brak) faraon z XX dynastii z okresu Nowego Państwa. Ostatni faraon za panowania którego, Egipt odgrywał mocarstwową rolę.


Przypuszczalne daty jego panowania zawierają się w latach 1186 ? 1154 p.n.e. Faraon ten był synem założyciela XX dynastii faraona Sethnachta i królowej Teje-Mereniset. Jego tytulatura jest niemal identyczna z tą, jaką nosił jego wielki poprzednik faraon Ramzes II który należał do XIX dynastii. Ramzes III starał się zresztą upodabniać do Ramzesa II niemal we wszystkim włącznie z imionami swoich synów, uważając tego władcę za swój wzorzec do naśladowania. Dynastia XX nazwana została przez historyków dynastią Ramzesytów, a to dlatego że po Ramzesie III na tronie Egiptu zasiadało jeszcze dziesięciu faraonów o imieniu Ramzes liczonych kolejno od IV-go do XI-go.
Ramzes III objął władzę w ustabilizowanym państwie egipskim co było efektem rozumnej polityki i władzy jego ojca.
Za panowania tego faraona miały miejsce dwa najazdy na Egipt spowodowane przez Libijczyków i tzw. ?Ludy Morza? z którymi walczył w 5 i 11 roku swego panowania. Najpierw Ramzes III pokonał Libijczyków zatrzymując ich pochód na Memfis. Pokonanych przykładnie ukarał, a ich bydło i dobra przekazał świątyni Amona w Karnaku. Prawdopodobnie w 8 roku swego panowania Ramzes III pokonał plemiona prące na Egipt najprawdopodobniej z obszarów bałkańskich i egejskich które nazwano ?Ludami Morza?. Ramzes II zamknął im drogę u ujścia Nilu swoją flotą i przy wsparciu łuczników pomiędzy którymi rozstawił zapory składające się z jego oddziałów piechoty. Z tak rozstawionym wojskiem wydał bitwę swoim przeciwnikom.
Źródła podają że, większość przeciwników wchodzących w skład ?Ludów Morza? zostało wyciętych, jedynie Filistyni zachowali swoją jednolitość. Niektórzy historycy twierdzą że Filistyni zostali wcieleni po przegranej bitwie do armii egipskiej, co pozwoliło im za zgodą faraona osiedlić się na ziemiach Egiptu i dało im pewną niezależność.Wyczyny wojenne Ramzesa III zostały uwiecznione w jego świątyni grobowej w Medinet Habu.
Przywróciwszy spokój na terenach Egiptu Ramzes III wyprawił się do Azji, gdzie panował zamęt.Zdobył twierdze amoryckie i syryjskie, a w mieście Kadesz zderzył się z resztkami chroniącej się tam armii hetyckiej. Po umocnieniu protektoratu egipskiego w Kanaanie powrócił do Egiptu.Ramzes III uznawany jest również za wielkiego budowniczego Egiptu. Jego dziełem jest wspomniany powyżej kompleks świątynny w Karnaku który do dziś olśniewa swoim przepychem i wielkością. Faraon ten budował też w wielu innych miejscach Egiptu, takich jak: Edfu, Buhen, Kom Ombo, Koptom czy el-Kab, pozostawiając po sobie liczne zabytki. Ostatnie lata panowania Ramzesa III wypełniły intrygi pałacowe. Najpierw uniknął spisku uknutego przez swojego Wezyra w mieście Athribis. W jakiś czas później jedna z jego żon imieniem Tiji chcąc wprowadzić na tron swojego syna Pentaura kazała go zamordować, jednak jej zamiary zostały udaremnione dzięki przytomnej postawie prawowitego następcy tronu, Ramzesa IV, który po zdemaskowaniu spisku kazał spiskowców aresztować, a krótko potem skazał ich na śmierć. Trudno jest ustalić w jakich okolicznościach zmarł Ramzes III, gdyż zapiski historyczne mówią iż, następca Ramzesa III, faraon Ramzes IV rozpoczął swoje panowanie od ścigania zabójców swojego ojca i ich ukarania.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
6 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-03-30
Niewiele wiedziałam o tym faraonie (przyznaję się), więc dziękuję z całego serca za artykuł.
Użytkownik


Dodano: 2007-06-22
właśnie dzisiaj oglądałam program dotyczący tego ,w jaki sposób został zamordowany Ramzes III,otóż jedna z hipotez mówi, że jego małżonka otruła go, druga że został ukąszony przez jadowitą żmiję, która została wprowadzona do łoza małżeńskiego, i dopiero po ok. 2 tyg. zmarł w męczarniach.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-05
Bardzo ciekawy.Też oglądałam ten program. Każdemu polecam "Opowieści zza grobu".
Użytkownik


Dodano: 2007-11-22
No tak kolejny wspaniały artykuł :) wszystko opisane a ten faraon to jeden z moich ulubionych wszystkie info. dzięki wielkie :)
Redaktor


Dodano: 2008-10-09
Całkiem fajny artykuł. Dobrze napisany. Postać faraona Ramzesa III przedstawiona bardzo ciekawie. Też kiedyś ogladałam film o zabójstwie faraona. Ciekawe skąd historycy znają imię jego żony. Wiem, że zostało ono wymazane ze ścian wszystkich świątyń. W starożytnym Egipcie była to jedna z najokrutniejszych kar, gdyż uniemożliwiała wejście w życie pozagrobowe osobom z wyższych sfer.
Gość


Cleo
Dodano: 2014-09-12
Skąd historycy znają imiona Ramzesa żon? (miał dwie główne żony - Isis i Teje). Ich imiona zostały zapisane na papirusie procesowym, a znajduje się on w Muzeum w Turynie. To właśnie w nim opisano spisek na życie Ramzesa III i wiadomo też, że spisek się powiódł - Ramzesowi podcięto gardło i to tak głęboko, że natychmiast nastąpiła jego śmierć.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.