Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Reinhard Heydrich

2013-10-13 | Autor: Wioletta Łopatowska


Reinhard Heydrich - (ur. 7 marca 1904 r. n.e., zm. 4 czerwca 1942 r. n.e.) Reinhard Heydrich - wysoki dygnitarz III Rzeszy, zaciekły nazista, ze względu na swe liczne zbrodnie i plany dot. eksterminacji Żydów nazywany "Archaniołem zła".
Żył 38 lat


Reinhard Tristan Eugen Heydrich urodził się 7 marca 1904 roku w Halle. Jego ojciec Bruno Heydrich był kompozytorem, śpiewakiem operowym oraz założycielem i pierwszym dyrektorem konserwatorium w Halle, a matka Elisabeth uczyła gry na pianinie. Młody Reinhard od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie i skrzypcach. Wykazywał się dużym talentem muzycznym, błyskotliwością i inteligencją. Nie wziął udziału w I wojnie światowej, gdyż był za młody. Po wojnie rodzina Henrichów ciesząca się dotychczas wysoką pozycją społeczną, zaczęła odczuwać skutki kryzysu. Z tego względu po uzyskaniu świadectwa maturalnego wiosną 1922 roku Reinhard nie mogąc liczyć na kontynuację podupadłego interesu rodzinnego, zdecydował się na karierę wojskową w marynarce wojennej. W dniu 1 lipca 1928 roku został awansowany do stopnia porucznika. Ani wcześniej, ani też jako oficer marynarki wojennej Heydrich nie prezentował postawy nacjonalistycznej i powstrzymywał się od aktywności politycznej. Z niemiecką flotą był związany przez okres 9 lat.

Reinhard Heydrich podczas pracy, rok 1934.

Wiosną 1931 roku, kiedy to zwolniono go ze służby wojskowej wskutek złamania obietnicy małżeńskiej. W niedługim czasie po tym incydencie poślubił dziewiętnastoletnią wówczas Linę Matyldę von Osten, która była żarliwą nazistką. Z tego związku posiadał czworo dzieci urodzonych w latach 1033-1942. Poszukując pracy po odejściu z marynarki zaczął ubiegać się o stanowisko w małej, choć elitarnej formacji Heinricha Himmlera, SS. Uzyskawszy tą posadę, dniu 14 lipca 1931 roku rozpoczął pracę w charakterze oficera hamburskiego wywiadu w randze SS-Rottenführera, a 10 sierpnia awansował do stopnia SS-Obersturmführera, a 5 października 1931 roku zostaje przeniesiony do Berlina w charakterze członka sztabu Reischführer SS (SD). W 1933 roku zostaje mianowany kierownikiem policji w Bawarii.

Mercedes W142 - samochód w którym Heydrich został śmiertelnie ranny.

Jako młody ambitny i postawny blondyn Heydrich nadawał się na dygnitarza przyszłej hitlerowskiej Rzeszy.. Potrafił skutecznie zastraszyć polityków w Bawarii, która była najbardziej opozycyjnie nastawiona do Hitlera, na jego rozkaz razem z Himmlerem kierował rzezią członków SA w Berlinie. Jego starania dla reżimu zostały docenione - szybko awansuje w nazistowskiej hierarchii w dniu 30 czerwca 1934 roku do stopnia SS-Gruppenführera, a później w 1941 roku dalej do stopnia SS-Obergruppenführera. Po dojściu Hitlera do władzy następuje szybki rozwój SD , która zostaje przemianowana na Urząd Szefa Służby Bezpieczeństwa Reichsfürera SS. W kwietniu 1934 roku Reinhard Heydrich mianowany zostaje również szefem Gestapo, w styczniu następnego roku szefem Głównego Urzędu SD, a w 1936 roku kierownikiem Sipo . Daje mu to jeszcze szersze pole manewru na polu wywiadowczym. W tym też czasie następował głęboki antysemityzm Heydricha, który panicznie bał się posądzenia o żydowskie pochodzenie, a takie pogłoski w stosunku do jego rodziny w przeszłości się pojawiały. Heydrich aktywnie brał udział w organizacji tzw ,,Nocy długich noży', skierowanej przeciwko SA skupionej wokół Ernesta Rühma. Był jednym ze współorganizatorów incydentu w Gliwicach z 31 sierpnia 1939 roku będącym usprawiedliwieniem agresji niemieckiej na Polskę.

Zmiany w organizacji niemieckiej policji powodują dalszą poprawę pozycji Heydricha, który był zwierzchnikiem nie tylko Sicherheitpolizei, ale i Gestapo, Reichskriminalpolizei oraz Policji Granicznej i Policji Obrony, a w czasie trwania kampanii wrześniowej w dniu 27 września 1939 roku zostaje szefem Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA).

Heydrich z żoną. Zdjęcie wykonane dzień przed zamachem.

Jeszcze w czasie trwania kampanii wrześniowej Heydrich wydawał rozkazy dotyczące eksterminacji ludności żydowskiej, polskiej inteligencji i kleru. Także konferencja w Wannasee 20 stycznia 1942 roku była jego dziełem. Na tej konferencji zostały podjęte decyzje dotyczące ,,ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej' co bezpośrednio przełożyło się na falę eksterminacji Żydów w Europie. Po agresji na ZSRR Heydrich otrzymał nominację w dniu 27 grudnia 1941 roku na protektora Rzeszy - wszechwładnego namiestnika Hitlera w Protektoracie Czech i Moraw, który miał za zadanie złamać czeski ruch oporu i zapewnić armii dostawy z fabryk czeskich. Poza eksploatacji do granic możliwości czeskiego przemysłu protektor wprowadził w Czechach politykę terroru zyskując tam przydomek ,,Rzeźnika z Pragi'. Politycy w Wielkiej Brytanii postanowili dokonać zrzucenia na spadochronach agentów, którzy przeprowadzą zamach na życie protektora. Zamach ten został przeprowadzony 27 maja 1942 roku.

Szczegółowy przebieg zamachu został opisany w biografii Reinharda Heydricha pt. ,,Kat Hitlera' autorstwa Roberta Gerwartha. Autor opisuje je następująco:

Rankiem 27 maja, gdy Heydrich wciąż jeszcze bawił się z dziećmi w swojej wiejskiej posiadłości, zamachowcy zajęli stanowiska wokół zakrętu wyznaczonego na miejsce zamachu. Mimo że dzień był ciepły, Gabčik miał przewieszony przez ramie płaszcz, pod którym skrywał karabin maszynowy. Po przeciwnej stronie ulicy stał oparty o latarnię Kubiś z dwiema bardzo czułymi bombami z zapalnikiem w teczce. Trzeci mężczyzna, Josef Valcik, który został zrzucony na spadochronie do Protektoratu w grudniu jako członek Silver A, stał wyżej, na wcześniejszym odcinku drogi, pełniąc funkcję obserwatora. Około godziny 10 20 Valcik za pomocą lusterka do golenia dał znak świetlny, sygnalizując, że samochód Heydricha się zbliża. Jak się tego spodziewali zamachowcy, kierowca zwolnił na zakręcie. Kiedy samochód skręcił za róg, Gabčik wyskoczył, kierując swój karabin w stronę Heydricha i pociągnął za spust, jednak bron, wcześniej rozmontowana i ukryta w teczce pod warstwą trawy, się zacięła. Protektor, zakładając, że zamachowiec jest tylko jeden, pochopnie kazał kierowcy zatrzymać auto i wyciągnął pistolet, chcąc zastrzelić Gabčik'a. Był to fatalny błąd, który Heydrich przypłacił życiem. Gdy samochód gwałtownie zahamował, Kubiś wyszedł z cienia i rzucił w kierunku otwartego mercedesa jedna ze swoich bomb. Źle ocenił odległość i pocisk wybuchł gwałtownie przy tylnym kole. Jeden z odłamków trafił Kubiša w twarz, a inne wybiły okna przejeżdżającego tramwaju. Gdy ucichł hałas eksplozji Heydrich i jego kierowca wyskoczyli z rozbitego samochody z wyciągniętymi pistoletami, gotowi, by zabić zamachowców. Klein pobiegł w kierunku Kubiša, na wpół oślepionego krwią spływającą mu z czoła, natomiast Heydrich ruszył pod górę, gdzie Gabčik stał nadal sparaliżowany, trzymając w dłoniach bezużyteczny karabin maszynowy. Ponieważ Klein był wciąż jeszcze nieco oszołomiony wybuchem, Kubiś zdołał wsiąść na rower i uciec z miejsca zamachu, przekonany, że ich próba się nie powiodła. Ucieczka Gabćika wydawała się trudniejszym zadaniem. Gdy Heydrich zbliżał się do niego w pyle powstałym po wybuchu, zamachowiec skrył się za słupem telegraficznym, spodziewając się rychłej śmierci. Jednak Heydrich niespodziewanie upadł, złamany nagłym bólem, a Gabćik uciekł, korzystając z okazji

.


Pogrzeb Reinharda Heydricha
Pomnik poświęcony Gabčíkowi i Kubišowi, zamachowcom Heydricha.

Reinhard Heydrich w wyniku opisanego powyżej zamachy został ranny, jego przepona została rozerwana, a fragmenty odłamków i włosia końskiego z tapicerki samochodu trafiły do jego śledziony. Został poddany operacji, ale i doszło do zakażenia jego krwi. Zmarł 4 czerwca 1942 roku w praskim szpitalu. Za zabicie protektora Niemcy krwawo się zemścili. W wyniku represji życie straciło ok. 5 tys. Czechów ,wśród nich spacyfikowana czeska wieś Lidice w okolicach której dokonano zamachu. Siedmiu spadochroniarzy, wśród których byli zamachowcy, ruch oporu ukryli się w cerkwi Cyryla i Metodego. Zostali oni jednak zdradzeni przez swojego współtowarzysza i 18 czerwca 1942 roku cerkiew została otoczona przez Niemców. Mimo zaciekłej walki kiedy obrońcom czeskim skończyła się amunicja, część z nich odebrała sobie życie w obawie przed torturami, a pozostali zginęli w krypcie pod cerkwią , którą Niemcy zalali wodą. Na uroczystościach pogrzebowych Reinharda Heydricha , obecny był również Adolf Hitler.

Zarówno pełniąc funkcję namiestnika jak i jako szef Policji Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa i Gestapo oraz jako główny autor planu ,, ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej' Reinhard Heydrich był postrzegany jako jeden z najbardziej okrutnych i niebezpiecznych nazistów, który odegrał kluczową rolę w złożonym systemie władzy III Rzeszy.

Etykiety:
Nazista Zamach na Heydricha III Rzesza Ostatecznie rozwiązanie kwestii żydowskiej




Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.