Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Totmes III

2006-04-18 | Autor: Józef Biela


Totmes III - (ur. brak, zm. brak) faraon z XVIII dynastii z okresu Nowego Państwa, następca Hatszepsut.


Totmes (Tutmozis) III (ok. 1466-1412 p.n.e) był jednym z najpotężniejszych władców starożytnego Egiptu. Należał do XVIII dynastii która rządziła Egiptem w okresie zwanym przez współczesnych Nowe Państwo. Totmes III był synem faraona Totmesa II i jednej z jego żon o imieniu Iset. Przez wiele lat Totmes III pozostawał w cieniu swojej ambitnej ciotki , królowej Hatszepsut która pozbawiła go całkowicie władzy przypisując sobie nie tylko wiele sukcesów swoich poprzedników , ale i wszelkie atrybuty władzy faraona którym się okrzyknęła. Po śmierci Hatszepsut (ok.1482r.p.n.e.) Totmes III odzyskał należną mu władzę i rozpoczął swoje panowanie w całym Egipcie. Zaczął od prześladowania imienia swojej znienawidzonej ciotki królowej Hatszepsut wymazując wszystko co było możliwe z czasów jej panowania. Od 1483 r.p.n.e. Totmes rozpoczął swoje sławne wyprawy wojenne. Najpierw uderzył na Gazę i Jaffę zdobywając je bez większego trudu. Później posuwając się na północ , śmiałym manewrem otoczył Meggido gdzie zamknęła się zbuntowana koalicja królów, książąt i wodzów , którzy popierani przez Mitanijczyków podzielili pomiędzy sobą Syrię i Palestynę. Do bitwy pod Meggido doszło jeszcze bodaj w tym samym roku. Totmes III pokonał tam całą koalicję syryjsko-palestyńską biorąc ich wszystkich do niewoli z wyjątkiem króla Kadesz któremu udało się zbiec. Współcześni postrzegają tę bitwę jako największą w tamtych czasach. Wielkość swojego zwycięstwa pod Meggido Totmes III kazał wyryć na murach świątyni Amona w Karnaku. Totmes III odbył jeszcze potem 17 wypraw do Azji z których co najmniej 5 uważa się za wyprawy wojenne. Owe kolejne wyprawy tego faraona zaowocowały podporządkowaniem Egiptowi miast północnej Fenicji , które to miasta stały się bazą wypadową przeciw dość często buntującej się Syrii. Około 1470 r.p.n.e. Totmes III wyprawił się właśnie stamtąd przeciwko potężnemu królestwu Mitanii. W bitwie z wojskami króla tego kraju stoczonej pod Halab , Totmes III odniósł kolejne spektakularne zwycięstwo i niszcząc niemal całkowicie królestwo Mitani , dotarł aż do Karkemisz . W drodze powrotnej Totmes III zaatakował i zdobył bronioną dotychczas zawzięcie twierdzę Kadesz. Po wielu zwycięskich wyprawach Totmes III powrócił do Egiptu gdzie zaczął porządkować sprawy wewnętrzne. Całkowicie zerwał z polityką swej poprzedniczki, mianując urzędników wywodzących się ze środowisk wojskowych. Zbudował wiele okazałych świątyń w różnych częściach Egiptu. W latach 1482-1480 p.n.e. Totmes III zorganizował wyprawę mającą na celu zbadanie wysokości plonów. W wyniku tej wyprawy sprowadził do Egiptu rośliny które tu do tej pory nigdy nie rosły. Totmes III pozostawił po sobie państwo potężne i stabilne sięgające swoim obszarem od Eufratu , aż do IV Katarakty. Sam władca Egiptu stał się hegemonem na całym obszarze Syrii i Palestyny.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
13 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-02-14
Jeśli mogę coś dodać ;
Totmes był synem prostej chłopki , konkubiny swego ojca , z okolic Teb.
We wczesnym dzieciństwie chłopca wzięli na wychowanie kapłani Amona , i zajęli się jego edukacją.
Po śmierci Totmesa II i aby zapobiec małżeństwu Hatszepsut z Sennmutem -/ co za wspaniały romans i historia godna scenariusza o Oscara/- kapłani wyznaczyli go na małżonka Hatszepsut.
Miał wówczas 15 lat.
Młody król jest niedoświadczony , nie umie rozeznać się w intrygach pałacowych.W tych warunkach pozycja Hatszepsut rośnie i umacnia się .Król nie ma prawa wtrącania się rządów zapewne przebywa odizolowany , a być może nawet więziony . Po jej śmierci Totmes dokonuje zemsty na jej wszystkich napisach i pomnikach , zacierając jej imię.
A trzeba pamiętać, że największą karą - według wierzeń Egipcjan - było pozbawienie zmarłego imienia .
Nikt też nie ma prawa odmawiać za Hatszepsut modłów .Totmes III zatriumfował całkowicie nad despotką która zatruła mu młodość.
Użytkownik


Dodano: 2007-02-20
Trochę krótki artykuł, a szkoda, bo o Totmesie wiele ciekawych rzeczy można powiedzieć. Ale ogólnie ocena pozytywna, bo najważniejsze fakty zostały ujęte.
A widzisz, sachmet, ja nie wiedziałam o Twojej rewelacji. Może dlatego, że akurat historia Egiptu jest u mnie na drugim miejscu po mitologii. :)
Użytkownik


Dodano: 2007-02-25
Zdadzam się z tobą Marquerite, Totmes III to temat "morze" , nie dziwota wszak to jeden z największych władców Egiptu .Zaryzykowałbym zdanie , że już nigdy później Egipt nie był w takim rozkwicie i taką potęgą militarną .
Totmes rozpoczął i wygrał 17 wojen,po wielu latach gdy z potęgi państwa pozostały popioły na jego imię się zaklinano. Najciekawsze jest to ,że jego prawa do tronu były niewielkie , odsunięty od władzy , mający zapewne niewielu przyjaciół / któż się chciał narażać Hatszepsut ? /jak wielkie upokorzenia musiał znosić jako młody władca ?
Oraz kto był jego nauczycielem , a musiał być to naprawdę niezwykły gość , i jestem przekonany że wiedział jaki potencjał drzemie w jego uczniu.
Użytkownik


Dodano: 2007-07-28
nie przegrał żadnej wojny był najlepszym władcą Egiptu w historii tego kraju
Użytkownik


Dodano: 2007-07-30
Totmes III był wspaniałym władcą. Szczególne uznanie należy mu się za bitwę pod Megiddo.
Użytkownik


Dodano: 2007-07-30
A oprócz tego poprowadził 17 zwycięskich kompanii przeciwko sojuszowi książąt syryjskich i palestyńskich.
Użytkownik


Dodano: 2007-07-30
Bardzo ciekawa historia związana jest z Hatszepsut, która odsunęła go od władzy na 20 lat. Warto o tym więcej poczytać.
Użytkownik


Dodano: 2008-03-21
Ten faraon był doskonałym wodzem armii a poza tym dobrze rządził swym krajem.
Artykuł ogólnie dobry - polecam.
Redaktor


Dodano: 2008-05-13
Artykuł nawet ciekawy, aczkolwiek możnaby opisać trochę więcej z jego życia prywatnego. O historii Egiptu i faraonach jest mało prac.
Gość


Martina
Dodano: 2010-05-11
Czy mozecie polecic mi jakies ksiazki o Totmesie III?
Gość


Dźwiedź
Dodano: 2011-02-03
Te daty się nie pokrywają! 1466 - zaczął panować, 1482 - przejął władzę - to jest p.n.e.! Czy tylko ja zauważyłem ten błąd?
Gość


Wojtek
Dodano: 2012-03-12
Tylko Ty widzisz w tym błąd. Totmes w 1466 - zaczął panować. Ale był królem , a władzy miał miał żadnej. Władzę miała Hatszepsut. Totmes w 1482 przejął władzę, po śmierci Hatszepsut.
Gość


Dara_Jamachus
Dodano: 2016-12-25
Niestety "Wojtek", ale to Ty nie masz racji. Nie tylko "Dźwiedź" widzi "w tym" błąd. Pomyśl logicznie, zamiast go pouczać. Wszystkie daty dotyczące tych czasów to datowanie p.n.e.. Zatem im odleglejszy punkt w czasie tym wyższy rok. Przykładowo: władca X rodzi się w 1500 r.p.n.e., obejmuje tron w 1480 r.p.n.e., abdykuje w 1450 r.p.n.e. i umiera w 1435 r.p.n.e.. Nigdy odwrotnie! Odwrotnie datować można jedynie po Chrystusie, czyli w n.e.. Inna sprawa, że w przypadku Totmesa III można mówić o dużej umowności dat, które mają umiejscawiać w czasie różne wydarzenia. Najlepiej by utrzymać jakąś logikę w chronologii trzymać się jednego źródła kalendarycznego, bo jeśli ktoś zacznie szperać w kilku kalendariach i bezkrytycznie przepisywać to może potem stworzyć dziwaczne rzeczy. Np. można znaleźć, iż Totmes III: ok. 1504 ? został wprowadzony na tron egipski przez królową Hatszepsut, 1482 ? objął samodzielnie rządy, ok. 1480 ? odbył pierwszą kampanię wojenną w Palestynie; bitwa pod Megiddo, ok. 1470 - zwycięstwo Totmesa III nad królem Mittani w bitwie pod Halab, 1450 ? śmierć Totmesa III. Jak w tym świetle przyjąć za autorem powyższego tekstu, że Totmes III żył "(ok. 1466-1412 p.n.e)"? W innych źródłach spotyka się taki zapis: "(UR. ROK NIEZNANY, ZM. 1450 R. PRZED CHR.)" i to ma już jakąś spójność i logikę. Niemniej można też znaleźć (jeszcze gdzie indziej), iż "Panował w latach 1458-1425 p.n.e.", oraz (w innym źródle) "panujący w latach ok. 1504 - ok. 1450 p.n.e.", a także (inne źródło ;)) "król Egiptu ok. 1479?1425 p.n.e.". Reasumując, ramy życia Totmesa III przytoczone przez autora wyglądają na błędne i niewątpliwie logicznie sprzeczne z dalszą chronologią jaką autor przyjął w pozostałej części tekstu. Nie zdobędę się jednak na to by uznać za niemożliwe, że autor mógł te daty przytoczyć za jakimś źródłem. Problem w tym, iż potem przytaczał kolejne daty najwyraźniej pochodzące już z innych źródeł. Tak powstała logiczna sprzeczność. Należało by trzymać się jednej chronologii, albo podać kilka wariantów, zaznaczając, że wynikają z różnych źródeł i całość należy traktować jako przybliżenie.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.