Tytus
Tytus - (ur. 30 grudnia 39 r. n.e., zm. 13 września 81 r. n.e.) cesarz rzymski, za panowanie którego ukończono budowę Koloseum, jak również miała miejsce erupcja Wezuwiusza niszcząca doszczętnie Pompeje. Zmarł z powodu febry.
Żył 42 lat
Tytus dzięki pozycji ojca, Wespazjana wychowywał się z cesarskim synem, Brytanikiem (był on synem cesarza Klaudiusza, a jego imię było nadane z okazji podbicia Brytanii). Kiedy jednak kompan zabaw zostaje otruty na jednej z uczt (na której też był Tytus), młodzieniec oddala się od życia politycznego aby studiować literaturę rzymską i grecką. Jako niespełna 20-latek powraca na arenę polityczną zaczynając od zaciągnięcia się do wojska, aby później piąć się po szczeblach kariery rozpoczynając od urzędu kwestora.
Kiedy wybuchło powstanie Żydów w Izraelu Wespazjan został zobowiązany je stłumić. Jako dowódcę jednego ze swoich legionów wybrał właśnie Tytusa. Żydzi stawiali zaciekły opór, jednak w tamtym czasie nic nie było takiej mocy, któraby była w stanie powstrzymać rzymskich legionistów. Jednak Wespazjanowi nie było pisane dokończyć osobiście stłumienia rewolty. Jego żołnierze ogłosili go cesarzem i wyruszał do walki z Witeliuszem.
Tytus dobrze sobie radził z buntownikami, wykazując spore umiejętności taktyczne. Sławy przyniosło mu zdobycie Jerozolimy. Niestety wspaniała świątynia Salomona (z X w. p.n.e.) została zniszczona. Nie wiadomo dokładnie czy było to z rozkazu Tytusa.
Po stłumieniu buntu, Tytus w 71 r. powraca do Rzymu, gdzie cesarzem został już jego ojciec. Wespazjan nie ukrawał, że to właśnie swojego najstarszego syna wybrał na następcę. Sam Tytus jednak najlepiej nie prorokował: lubował się w ucztach, pijaństwie jak i orgiach. Spekulowano, że jego panowanie może być podobne do czasów Nerona. Nikt jednak nie był wstanie sprzeciwić się woli cesarza i po śmierci Wespazjana jako nowego władcę imperium ogłoszono Tytusa.
40-letni cesarz zadziwił jednak wszystkich. Administrował stolicą bardzo dobrze, a każda z mrocznych spekulacji na jego temat mijała się z prawdą. Zasłynął z wykończenia Koloseum (był to potężny amfiteatr, mieszczący ponad 50 tys. widzów!).
Jednak jego rządy nie miały upłynąć w sielankowym nastroju. Główna katastrofa za panowania Tytusa miała miejsce w pierwszym roku jego rządów. Wtedy to potężna erupcja Wezuwiusza doszczętnie zniszczyła miasto Pompeje.
Tytus rządził krótko (zaledwie 2 lata). Umarł z powodu febry. Na tronie zasiadł jego młodszy brat ...
3 celne komentarze | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-08-20 Szkoda,że tego typu osób nie było więcej na tronie Rzymu. Być może historia Imperium potoczyłaby się wtedy zupełnie inaczej. Przydałby się człowiek światły,reformator. |
Strona nie została odnaleziona!
Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!