Dzieci Dyktatorów. Prawdziwe Historie
Życie prywatne dyktatorów nieustannie budzi zainteresowanie wielu czytelników. Tym razem do pojawiających się na rynku wydawniczym książek o tej tematyce dołączyła pozycja dotycząca najbliższego otoczenia przywódców państw totalitarnych – ich potomków. Książka jest podzielona na 17 rozdziałów, z których każdy dotyczy innego dyktatora. Mamy sylwetki potomków i historie rządów takich osób jak Stalin, Mussolini, Mao Zedong, Husajn czy Kadafi. Część rozdziałów książki dotyczy również dzieci wciąż panujących przywódców państw totalitarnych - prezydenta Syrii Baszara al.-Asada lub Białorusi Aleksandra Łukaszenka. Znamy historie rządów tych osób przekonanych o swojej potędze, wręcz boskości, nie liczącymi się z ludzkim życiem, ani nie okazującymi skruchy za popełnione zbrodnie. Jakimi ojcami są przywódcy dopuszczający się zbrodni, terroru i ludobójstwa? Jakie są ich dzieci wychowane często w luksusie, ale pod kolbami karabinów i okiem agentów?
Każdy z nas śledził w mediach upadek rządów Saddama Husajna, który przejął władzę w Iraku w 1979 roku. Przywódca został schwytany przez żołnierzy amerykańskich i skazany na śmierć, a wcześniej latem 2003 roku jego 14-letni wnuk i synowie Udaij i Kusajj ponieśli śmierć zaskoczeni w swojej kryjówce. Mało kto jednak wie jakie drastyczne metody wychowawcze stosował Saddam Husajn wychowując swoje dzieci. Synowie od dzieciństwa towarzyszyli ojcu w egzekucjach stosowanych wobec przeciwników reżimu. Nic dziwnego, że również sami zaczęli chętnie stosować terror. W Korei Północnej również obowiązuje zasada – mój ojciec był dyktatorem, mój syn będzie dyktatorem. Człowiek nie rodzi się dyktatorem, ale jego pochodzenie skazuje go często na przejęcie tej roli. Kim Dzong II umierając 11 grudnia 2011 roku na swojego następcę wybrał syna Kim Dong Una, który realizuje dalej bolszewicki slogan "żelazną ręką poprowadzimy ludzkość ku szczęściu".
Książka przypomina czytelnikom jak ogromny jest udział rodziców w tym, kim później staną się ich dzieci. Opisuje proces przemiany dzieci w następców dyktatury, ale też obrazuje jak wiele zła wyrządzili i wyrządzają dyktatorzy innym ludziom, w tym również własnym dzieciom. Część z nich przyznaje się do dziedzictwa swoich ojców, ale dla części z nich dramatyczne wspomnienia z dzieciństwa nigdy nie znikną.
Podsumowując warto polecić tę pozycję każdemu, kogo ciekawi życie prywatne przywódców państw nie tylko ze względu na interesujące opracowanie, ale i ciekawy materiał fotograficzny oraz ładne wydanie książki.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Stron: 352
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6653,Dzieci-dyktatorow
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |