Jaruzelski życie paradoksalne
Pomimo, że miął już rok od śmierci Wojciecha Jaruzelskiego, jego osoba budzi nieustannie wiele emocji, a dyskusji o życiu i decyzjach generała nie da się szybko zamknąć. Publicysta Mariusz Cieślik oraz polityk i historyk Paweł Kowal są autorami biografii Wojciecha Jaruzelskiego. Jest to kompletna biografia stanowiąca nie tylko opowieść o polityku, ale i o człowieku. Autorzy szczegółowo opisują dzieciństwo Wojciecha Jaruzelskiego, losy jego zacnej ziemiańskiej rodziny i edukację w endeckim środowisku. Opisy syberyjskiego zesłania bohatera książki, ciężkiej pracy w chłodzie i głodzie budzą w czytelniku współczucie. To w tym okresie późniejszy generał doznał schorzenia oczu i zaczął nosić ciemne okulary. Czy to ten trudny okres sprawił, że Jaruzelski już jako przedstawiciel komunistycznych elit żył w przekonaniu, że Rosji należy się bać? Czy to te doświadczenia spowodowały zaprzeczenie swoim korzeniom, wierze katolickiej i tożsamości? I wreszcie jak udało się Jaruzelskiemu zrobić tak błyskawiczną karierę w aparacie wojskowym i partyjnym PRL?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ale autorzy nie mają wątpliwości, że Wojciech Jaruzelski to wielki karierowicz i oportunista. Okres spędzony na zsyłce syberyjskiej to niewątpliwie tragiczny epizod z życia rodziny Jaruzelskich, ale nie może on usprawiedliwiać jego politycznej roli. Autorzy postrzegają go jako namiestnika rosyjskiego w Polsce dla którego władza była celem samym w sobie. Jednocześnie dostrzegają fenomen pokazujący jak długo można utrzymać się przy władzy. Rozpoczynając komunistyczną karierę Jaruzelski wyretuszował w życiorysie swoje korzenie i przetrwał cały komunizm. Wrócił do ukrywanych rozdziałów swojego życiorysu po transformacji ustrojowej i otrzymał stanowisko prezydenta. Niewątpliwie pomogli mu w tym specjaliści od propagandy, którzy zbudowali mit postaci kontrowersyjnej. Postaci, która musi podejmować dramatyczne decyzje. To spowodowało, że pomimo wprowadzenia stanu wojennego, czy wydania zgody na użycie broni przeciwko cywilom – w ocenie części Polaków jawi się pozytywny obraz jego postaci. Taka zdolność do robienia kariery w każdym czasie jest niewątpliwie wyjątkowa i nie posiadł jej żaden inny przywódca komunistyczny w Europie. Postać Jaruzelskiego jest związana z najważniejszymi wydarzeniami naszej najnowszej historii - komunizmem, krwawo tłumionymi strajkami, wprowadzeniem stanu wojennego aż do prezydentury w częściowo wolnej Polsce. Decyzje będące udziałem generała dotyczyły całego narodu, dlatego dyskusje dotyczące Wojciecha Jaruzelskiego są wciąż gorące:
Z tych względów pewnie i to biografia wywoła kontrowersje i dyskusje, więc tym bardziej warto się z nią zapoznać by poznać więcej danych o tej kontrowersyjnej postaci, a przy okazji prześledzić co działo się na szczytach władzy od wybuchu wojny do okresu transformacji. Dodam jeszcze, że autorzy zamieścili w książce fotografie z różnych okresów życia Wojciecha Jaruzelskiego.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Stron: 416
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6180,Jaruzelski-Zycie-paradoksalne
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |