Niezwykła technika starożytności
Jestem Persem: potęgą Persji zdobyłem Egipt. Rozkazałem, by zbudowano ten kanał od rzeki Pirava [Nilu], która płynie przez Egipt, do morza, które wypływa z Persji [Morza Czerwonego]; wykopano go zgodnie z moimi rozkazami i statki popłynęły z Egiptu przez ten kanał do Persji, tak jak tego pragnąłem.
Dariusz, król Persji, ok. 500 p.n.e.
Ustawiłem wielkie płyty z wapienia wzdłuż jego [miasta] murów i wzmocniłem ich konstrukcję: powyżej usypałem taras wysoki na 170 rzędów cegieł na miejscu dawnego pałacu... Na nim zbudowałem pałac z kości słoniowej, drewna klonowego, bukszpanowego, morwowego, cedrowego, cyprysowego, świerkowego i pistacjowego, "Niezrównany Pałac" na mą królewską siedzibę...
Sancheryb, król Asyrii, 704"681 p.n.e.
Czy egipski Labirynt opisywany przez Herodota i Strabona rzeczywiście istniał" A wiszące ogrody Babilonu" Czy Silbury Hill, największy w Europie starożytny kurhan, zbudowano celowo - czy był raczej niezamierzonym "produktem ubocznym" działalności budowlanej w Avebury" Jak powstały architektoniczne cuda starożytności: Wielka Piramida w Egipcie, potężne mury obronne i ziggurat Babilonu, most nad Hellespontem, tunel Eupalinusa na Samos"
Doktor Dick Parry, specjalista w dziedzinie inżynierii, rzeczoznawca, wykładowca Pembroke College i Cambridge University, członek Institution of Civil Engineers w Londynie i American Society of Civil Engineers, rzuca nowe światło na imponujące osiągnięcia inżynieryjne i architektoniczne świata starożytnego.
Od rzymskich akweduktów i mostów, poprzez chiński Wielki Mur i Wielki Kanał, po inkaski system dróg ciągnący się tysiącami kilometrów przez Andy - budowle te wyrastały wysoko ponad przeciętność w czasach, gdy powstawały. Ta książka odsłania techniki budowlane zastosowane do wzniesienia tych konstrukcji, materiały i narzędzia, z jakich wtedy korzystano - techniczny geniusz, którego świadectwem są te niezwykłe monumenty.
1 celny komentarz | Dodaj komentarz |