Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Polscy szpiedzy

2017-05-25 | Autor: Wioletta Łopatowska




Z przyjemnością możemy polecić serial o sylwetkach najciekawszych polskich szpiegów. Film jest ogromnie ciekawy, postaci opisane są na tle realiów politycznych w jakich przyszło im działać. Wbrew pozorom Polska może poszczycić się asami wywiadu, wobec których postać Jamesa Bonda z powieści I. Fleminga może się nam jawić już nie tak atrakcyjna.

Postaci szpiegów, o których bardzo barwnie opowiada nam w filmie dziennikarz Marek Zając, są jeszcze bardziej fascynujące. Brawurowe przygody, pieniądze, liczne romanse, niezwykła inteligencja i spryt – to tylko otoczka życia szpiega. Czy szpieg to zawód, czy styl życia? Z pewnością jest to zajęcie wyłącznie dla wybranych.

I tak oto poznajemy ośrodek w Starych Kiejkutach na Mazurach gdzie pod koniec lat sześćdziesiątych powstał w absolutnej tajemnicy, ośrodek dla wyszkolenia wybranych 50 studentów. W ośrodku stworzono doskonałe warunki dla skoszarowanych tam przez 9 miesięcy przyszłych asów wywiadu. Nadano im nowe nazwiska, wymyślono nowe biografie i po wyszkoleniu wysłano do różnych miejsc wyznaczając różne misje.

Szpieg to zajęcie wiążące się często z moralnie podejrzaną działalnością. Taką rolę spełniła osoba o nazwisku Jerzy Kaczmarek. Opowieść o tej postaci rozpoczyna się od opisu akcji wymiany szpiegów, do której doszło w 1986 roku na moście w stronę Berlina Zachodniego. Był to jeden ze szpiegów, których nazywa się agentami N, czyli osobami o skradzionej, fałszywej tożsamości. Jerzy Kaczmarek na 7 lat przejął bowiem tożsamość człowieka pozostawionego w czasie wojny przez matkę Niemkę i rozpoczął poszukiwanie swojej rzekomej matki. Autorzy filmu obnażają niesamowitą fantazję, ale i bezwzględność służb specjalnych, gdzie z zimną krwią szpieg odgrywa wyreżyserowany spektakl. Gdy dochodzi do spotkania matki z jej rzekomym synem, ta niespodziewanie umiera na atak serca tuż po dotarciu do domu – emocje? A może otrucie z obawy przed zdemaskowaniem oszusta?

Nie mniej wrażeń i mieszanych odczuć dostarcza nam postać , o której opowiada następny odcinek filmu. Jest nią kapitan Andrzej Czechowicz, który prowadził infiltrację w stacji Wolna Europa. Historyk Patryk Pleskot opowiadając o tej postaci mówi, że pozyskiwane przez tego szpiega dane miały charakter raczej propagandowy. Po powrocie do kraju Andrzej Czechowicz w wielu wystąpieniach w reżimowych mediach opowiadał o zgniliźnie zachodniego świata. Był to rodzaj propagandowego eksperymentu medialnego, po którym szpieg stał się elementem drwin.

Zdecydowanie ciekawszą postacią był Ryszard Kukliński. Wiódł życie pełne sprzeczności. W życiu tego agenta kłamstwo było chlebem powszednim. Jako polski oficer przekazał służbom amerykańskim materiały, których ilość ocenia się na 35 tys stron dokumentów – m. in. plany wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Po ucieczce do USA, zostaje skazany przez wojskowy sąd na karę śmierci, która w 1995 roku zostaje uchylona. W biografii Kuklińskiego, jak na prawdziwego agenta przystało nie brakowało wielu związków z kobietami i skrajnych emocji w ocenie jego zachowania – zdrajca czy bohater.

Rolę podwójnego agenta pełnił podczas wojny Roman Czerniawski. Ten odważny lotnik, znał biegle 3 języki obce i oczywiście otaczał się kobietami. W pracy w wywiadzie przekazał imponujące informacje o militariach niemieckich, często mapy i plany obiektów. Jako podwójny agent przekazywał dezinformacyjne meldunki Niemcom.

Kobiety w wywiadzie? Oczywiście, kobieta szpieg oceniana jest jako bardziej pomysłowa, bardziej zdeterminowana. Niesamowitą postacią była Krystyna Skarbek. Finalistka konkursu piękności, arystokratka z pochodzenia z łatwością przekraczająca w czasie okupacji zieloną granicę żeby dostać się do okupowanego kraju. Zasłynęła z wielu brawurowych akcji - namówiła do dezercji Polaków wcielonych do Wehrmachtu, mikrofilmy przemycała w rękawiczkach, a jako narzędzie pracy wykorzystywała również seks. Po wojnie zginęła tragicznie zamordowana przez zazdrosnego wielbiciela. Równie ciekawie film opowiada o tragicznych losach doskonałego agenta wywiadu Jerzego Sosnowskiego.

Film przedstawia każdą postać wielowątkowo. Poznajemy oparty na dokumentach życiorys szpiega, jego brawurowe akcje, związki z partnerami oraz różne spekulacje na temat mniej udokumentowanych wydarzeń. Wszystko to na tle dobrze opisanego tła historycznego, okresu w którym agent wykonywał swoje zadania oraz rozważania jakie znaczenie i skutki mogła przynieść jego działalność szpiegowska. Jest to także ogromnie wciągająca opowieść o stylu życia, pełnego sprzeczności i ryzyka, sztuce wyboru, odwadze i niezwykłej inteligencji.

Film jest bardzo ciekawy, a fascynacja autora, który zapoznaje nas z poszczególnymi postaciami udziela się widzom. W naszej ocenie ta propozycja będzie prawdziwą filmową ucztą dla każdego.




Dodatkowe informacje:
Link: http://www.canalplus.pl/discovery/polscy-szpiedzy



Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.