Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Daleko od Timgadu

2017-11-14 | Autor: Wioletta Łopatowska




Książka jest udanym debiutem literackim autora z zawodu prawnika, znawcy historii państwa i prawa oraz doktryn polityczno-prawnych.

Tytułowy Timgad położony w północno-wschodniej Algierii to obecnie miasto w ruinie uchodzące w opinii historyków za rzymskie miasto wzorcowe. Timgad wybudowany w okresie świetności imperium rzymskiego, był synonimem świetności polityki państwa oraz miejscem pogłębionych procesów integracyjnych ludności. Początkowo było to miasto tolerancji. Niestety do przełomu IV i V wieku zostało zniszczone wszystko co legło u podstaw szeroko rozumianej kultury antycznej i organizacji starożytnego imperium. Społeczeństwo utraciło atrybuty, które stanowiły podstawę wolnej twórczości i myśli. O ile świat antyczny charakteryzowało bogactwo życia umysłowego, a przedmiotem dociekań był człowiek, to w okresie chrześcijaństwa taki sposób postrzegania człowieka przeminął.

Rzymianie potrafili trafnie odczytać rzeczywistość i niezwykle skutecznie kreować politykę integracji ludów. Korzystanie z takiej różnorodności wzorców osiągalnych dla wszystkich, w tym w służbie dobra publicznego okazało się w czasach późniejszych niemal nieosiągalne

Pomimo, że książka jest naszpikowana ogromem faktów historycznych, czyta się ją lekko i bez znużenia. Narracja autora jest bowiem ciekawa, wciągająca, wplata on różne wątki, podaje opinie, cytaty, opisy zdarzeń i ich konsekwencje. Poznajemy czasy świetności i upadku cesarstwa rzymskiego, sięgając dalej do korzeni chrześcijańskiej Europy, by wreszcie przenieść się o 500 lat dalej i później czyli do czasów powstającego państwa polskiego, a dalej przez Rzeczpospolitą jednego stanu, jej upadek aż po czasy współczesne.

Na zakończenie znajdziemy rozważania autora nad kondycją współczesnej Polski:

Praktyka rządów w Polsce w ostatnich miesiącach prowadzi do wniosku o nieskończenie bogatej plejadzie możliwości wykorzystania wartości dla celów politycznych. Niezwykle przydatny jest tutaj Kościół katolicki, który – jak się wydaje - czuje się dobrze w roli wspierającego taką właśnie politykę. Nie bez powodu w poprzednich rozdziałach sporo uwagi poświęcono użyteczności Kościoła. To dla wielu wiernych zapewne duża strata. Tak rozumiane wartości nie staną się czynnikiem integrującym dla społeczeństwa. Racja stanu oparta na takim postrzeganiu religii nie znajdzie chyba zrozumienia w europejskim otoczeniu historycznym.

Polecana książka znajdzie czytelników nie tylko wśród pasjonatów historii, ale i obserwatorów polityki oraz współczesnego świata.



Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Novaeres
Rok wydania: 2017
Link: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=daleko_od_timgadu,druk



Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.