Daleko od Timgadu
Książka jest udanym debiutem literackim autora z zawodu prawnika, znawcy historii państwa i prawa oraz doktryn polityczno-prawnych.
Tytułowy Timgad położony w północno-wschodniej Algierii to obecnie miasto w ruinie uchodzące w opinii historyków za rzymskie miasto wzorcowe. Timgad wybudowany w okresie świetności imperium rzymskiego, był synonimem świetności polityki państwa oraz miejscem pogłębionych procesów integracyjnych ludności. Początkowo było to miasto tolerancji. Niestety do przełomu IV i V wieku zostało zniszczone wszystko co legło u podstaw szeroko rozumianej kultury antycznej i organizacji starożytnego imperium. Społeczeństwo utraciło atrybuty, które stanowiły podstawę wolnej twórczości i myśli. O ile świat antyczny charakteryzowało bogactwo życia umysłowego, a przedmiotem dociekań był człowiek, to w okresie chrześcijaństwa taki sposób postrzegania człowieka przeminął.
Pomimo, że książka jest naszpikowana ogromem faktów historycznych, czyta się ją lekko i bez znużenia. Narracja autora jest bowiem ciekawa, wciągająca, wplata on różne wątki, podaje opinie, cytaty, opisy zdarzeń i ich konsekwencje. Poznajemy czasy świetności i upadku cesarstwa rzymskiego, sięgając dalej do korzeni chrześcijańskiej Europy, by wreszcie przenieść się o 500 lat dalej i później czyli do czasów powstającego państwa polskiego, a dalej przez Rzeczpospolitą jednego stanu, jej upadek aż po czasy współczesne.
Na zakończenie znajdziemy rozważania autora nad kondycją współczesnej Polski:
Polecana książka znajdzie czytelników nie tylko wśród pasjonatów historii, ale i obserwatorów polityki oraz współczesnego świata.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Novaeres
Rok wydania: 2017
Link: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=daleko_od_timgadu,druk
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |