Etykieta: australopitek
Artykuły:
Mianem paleolitu czyli starszej epoki kamienia określamy najwcześniejsze stadium prehistorii. Termin ten został zaproponowany przez XIX-wiecznego uczonego angielskiego Johna Lubbocka. W terminologii antropologicznej jest zwany okresem dzikości. Rozpoczął się ok. 3 miliony lat temu, a zakończył ok. VIII tysiąclecia p.n.e. Są to oczywiście daty umowne, wiadomo, że do dziś żyją ludy o kulturze i gospodarce takiej, jak w np. w mezolicie bądź w paleolicie.Okres paleolitu rozpoczął się gdy na Ziemi pojawił się pierwszy człowiek i . . .
W czasie gdy na świecie bujnie rozwijały się rozmaite gatunki ssaków, na świecie pojawiła się linia małp naczelnych, z których wyodrębili się później ludzie i szympansy. Dotychczas sądzono, iż nasze drogi ewolucyjne rozeszły się ok. 7 mln lat temu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych metod analizy DNA, odkryto, iż do tego czasu obie linii naczelnych krzyżowały się. Obecnie datę faktu rozdzielenia linii ewolucyjnych przesunięto w przód - do ok. 5,4 mln lat temu. Prześledzenie ścieżki rozwojowej człowieka jest zadaniem niezmiernie trudnym. . . .
Postaci:
Czy zastanawialiście się jak naprawdę miała na imię pierwsza kobieta? Potocznie nazywa się ją Ewą, lecz to nieprawda, pierwsza kobieta miała na imię Lucy. Jest to oczywiście jej przybrane imię, które otrzymała od piosenki The Beatles "Lucy in the Sky with Diamonds" na cześć sławnej modelki o tym imieniu. Szkielet Lucy został odkryty przez amerykański zespół badawczy w 1974 roku prowadzący badania archeologiczne na terenie Etiopii, w pobliżu dzisiejszego Hadar. Jest to, jak dotychczas, najstarszy znaleziony, a zarazem najbardziej kompletny, . . .