Etykieta: Krzyżacy
Artykuły:
W XII-XIII wieku Polska, tak jak większość państw europejskich przeżywała okres rozbicia dzielnicowego. W tym czasie uaktywniły się plemiona pruskie, które zaczęły najeżdżać ziemie Mazowsza. Choć książęta piastowscy zorganizowali kilka wypraw przeciw Prusom, nie byli w stanie ich pokonać. Za każdą "krucjatę północną", nie zapominajmy, że był to czas wypraw krzyżowych, Prusowie organizowali wyprawę odwetową, pustoszącą kolejny raz Mazowsze i Kujawy. Nie widząc innego wyjścia, książę mazowiecki, Konrad, wpadł na pomysł . . .
Pod koniec XIV wieku Litwa, a właściwie Wielkie Księstwo Litewskie, było niezwykle rozległym państwem. W skład Księstwa wchodziła większa część dawnej Rusi Kijowskiej, którą Litwini wydarli z rąk Tatarów. Jednak w tym samym czasie na północy zaczął wyrastać jej potężny wróg, Wielkie Księstwo Moskiewskie, który również usiłował zjednoczyć Ruś pod swą władzą. I choć władcy Moskwy formalnie byli zależni od woli Tatarów, coraz wyraźniej zmierzali do zrzucenia ich kurateli, zagrażając bezpośrednio interesom Litwy. Na północy . . .
Wstępny opis Temat wymaga znajomości kolejnych książąt próbujących zjednoczyć Polskę w XIII wieku, czynniki zjednoczeniowe, kolejnych królów Polski, osiągnięć Łokietka (ziemie stracone i zjednoczone)oraz znajomości polityki zagranicznej i wewnętrznej Kazimierza Wielkiego -zwróć uwagę na pojęcia i fundację Akademii Krakowskiej. Opis wymaganych pojęćW XIII wieku próby zjednoczenia ziem polskich podjęli książęta śląscy: Henryk I Brodaty, Henryk II Brodaty i Henryk IV Probus. Zjednoczyli oni . . .