Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Grobowiec babki pierwszego cesarza Chin

Chińscy archeolodzy odnaleźli w środkowych Chinach wielki grobowiec babki pierwszego cesarza Chin - donosi serwis internetowy M&C.
Zdaniem Zhang Tian'ena z Instytutu Archeologii Prowincji Shaanxi, grobowiec został wybudowany z rozkazu cesarza Cin Szy Huang-ti, który zjednoczył siedem wrogich względem siebie królestw i panował w Chinach w latach 221-210 p.n.e.

Według naukowców babka cesarza zmarła w 239 r. p.n.e., gdy późniejszy cesarz Chin miał 20 lat i siódmy rok panował w królestwie Cin.

Jak wyjaśnił Zhang Tian'en, wykopaliska prowadzone w odkrytym grobowcu pomogą - zdaniem naukowców - rozszyfrować tajemnicę grobowca samego cesarza, a także wniosą wkład do badań zwyczajów pogrzebowych w czasach Dynastii Cin (221-207 r. p.n.e.).

Mauzoleum cesarza Cin Szy Huang-ti nadal pozostaje niezbadane, a w obawie przed jego zniszczeniem władze chińskie nie zezwalają na podjęcie prac wykopaliskowych.

Teren odnalezionego grobowca babki cesarza ma 550 metrów długości i 310 metrów szerokości. Jest to drugi pod względem wielkości odkryty antyczny chiński grobowiec, po grobowcu należącym do króla Jinggonga, władającego królestwem Cin ponad 120 lat przed powstaniem dynastii Cin.

Archeolodzy odkryli na stanowisku dwa powozy przeznaczone do zaprzęgu złożonego z sześciu koni. Jazda takim zaprzęgiem była przywilejem władcy królestwa Cin i jego najbliższej rodziny.

Naukowcy odnaleźli też pieczęcie urzędników, odpowiedzialnych na królewskim dworze za wykonywanie zleceń dla królowych, ich matek oraz księżniczek. (PAP)

Artus :: 2007-09-14

4 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-09-21
Tego typu znaleziska należą do rzadkości. Najciekawsze znalezisko to wg mnie armia cesarza z terakotu. Sprawiają niesamowite wrażenie.



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.