Marmurowy posąg Wenus
Archeolodzy odkryli w pozostałościach rzymskiej łaźni w Macedonii marmurowy posąg Wenus - donosi agencja The Associated Press.
Odkrycia dokonano na położonym na północno-zachodnich przedmieściach Skopje - stolicy Macedonii - stanowisku Scupi, gdzie znajdują się ruiny starożytnego rzymskiego miasta.
Jak poinformowała archeolog Marina Oncevska, naukowcy odkryli doskonale zachowany posąg Wenus - rzymskiej bogini miłości - mierzący 170 centymetrów wysokości.
Odkryty posąg z marmuru pochodzi z II lub III w. n.e. i jest - zdaniem ekspertów - arcydziełem starożytnej sztuki, wykonanym zgodnie z tradycją późnego okresu klasycznego stylu greckiego.
Według M. Oncevskiej, gładkość marmurowej powierzchni znaleziska i jego piękno sugerują, że posąg pochodzi z jednej z najlepszych starożytnych rzeźbiarskich szkół artystycznych w basenie Morza Śródziemnego.
Rzymska bogini miłości została przedstawiona w pozie pełnej nieśmiałości, z rękoma zasłaniającymi biust i łono, z niewielkim delfinem przy lewej nodze, a odkrywcy posągu już nadali mu nazwę "Bogini Wenus Wstydliwa".
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |