Owidiusz
Owidiusz - (ur. 43 r. p.n.e., zm. 18 r. n.e.) jeden z najwybitniejszych rzymskich elegików, najbardziej znany z utworów miłosnych - Ars Amatoria (Sztuka kochania) oraz Amores (Pieśni miłosne).
Żył 61 lat
Był synem bogatego rzymianina, wywodzącego się z ekwitów. Ojciec widział syna jako przyszłego urzędnika, Owidiusz jednak porzucił karierę urzędniczą, aby poświęcić się pisarstwu. Słynął głównie dzięki odważnym, utworom miłosnym (m.in. "Ars amandi" - sztuka kochania i "Remedia amoris" - Lekarstwo na miłość).
Przez swoją frywolną i nieskromną twórczość został wygnany przez cesarza Augusta, oficjalnie z powodu demoralizacji społeczeństwa. Plotkowano jednak, że Owidiusz miał potajemny romans z córką Oktawiana, Julią Młodszą. W 8 r. n.e. udał się do miejscowości Tomis (nad Morzem Czarnym), gdzie mimo wielu próśb o możliwość powrotu, został do końca życia.
Twórczość Owidiusza została oficjalnie uznana przez Augusta za demoralizująca. Cesarz rozkazał usunąć wszystkie utwory nieszczęśliwego poety z bibliotek, a całą jego twórczość "skazał na zapomnienie". Mimo to, w ówczenym społeczeństwie krążyły liczne odpisy dzieł Owidiusza, dzięki którym prace poety przetrwały szczątkowo do dnia dzisiejszego.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |