Nowości wydawnicze.
Na rynku wydawniczym pojawiło się kilka interesujących pozycji książkowych, o których warto z pewnością powiadomić. Oto i najciekawsze z nich:
Niewolnictwo antyczne - Leonhard Schumacher.
Wydawnictwo Poznańskie, cena: 40zł, 346 stron.
"Imponujące dzieło, napisane w przystępny, popularny i nowatorski sposób, przybliża czytelnikowi problem niewolnictwa w świecie antycznym (Grecja, Rzym). Jego oryginalność polega na tym, że autor skupił się na źródłach, które w opracowaniach naukowych wykorzystywane są z reguły do celów ilustracyjnych: archeologicznych, ikonograficznych i epigraficznych. Ze względu na niezwykłą łatwość narracji, sztukę interpretacji źródeł, znakomity wprost język - książkę czyta się znakomicie. Przed niespełna trzema laty ukazała się ona w Europie i od razu spotkała się z gorącym przyjęciem, wywołując nie tylko pochlebne, wręcz entuzjastyczne opinie, lecz także rzeczową dyskusję, inspirującą i twórczą."
Rozmowy o Biblii. Opowieści i przypowieści. - Anna Świderkówna.
Wydawnictwo Naukowe PWN, cena: 34,90zł, 208 stron.
"Książka jest czwartą częścią cyklu popularnonaukowych opowieści wprowadzających czytelnika w świat biblijny. Łączy przystępną narrację (często nazywaną gawędami) z najwyższej próby warsztatem badawczym. Praca poświęcona jest odrębnemu gatunkowi literackiemu, występującemu w Biblii, tj. przypowieściom. Bohaterami są m.in. Józef i jego bracia, Rut, Tobita i Tobiasz, Jonasz. Dzieło stanowi niezwykle cenne uzupełnienie serii Rozmowy o Biblii, cieszącej się dużym zainteresowaniem czytelników. Książka przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych historią czasów biblijnych i korzeniami cywilizacji chrześcijańskiej."
Słownik mitologii greckiej i rzymskiej - Joel Schmidt.
Wydawnictwo Książnica, cena: 19.90zł, 368 stron.
"Kompendium wiedzy niezbędne dla poznania i zrozumienia kultury starożytnych Greków i Rzymian oraz wyrosłej na jej gruncie współczesnej kultury europejskiej. Zawiera hasła barwnie i przystępnie napisane, liczne ilustracje opatrzone komentarzem, tablice genealogiczne ważniejszych postaci, a także indeks imion i nazw mitologicznych, geograficznych i historycznych."
Słownik mitologii Mezopotamii - Anthony Green, Jeremy Black.
Wydawnictwo Książnica, cena: 19,90zł, 252 strony.
"W Mezopotamii odkryto jedne z najstarszych miast świata, tam również zostało wynalezione pismo. Już choćby tylko z tych powodów możemy ją określić mianem kolebki cywilizacji. Mieszkańcy tych ziem wykształcili bogaty i skomplikowany system symboli, bóstw i wierzeń religijnych. Autorzy przybliżają ów system, niejednokrotnie trudny do zrozumienia dla współczesnego czytelnika. Słownik jest bogato ilustrowany, zawiera wstęp historyczny, tablice chronologiczne oraz indeks."
Słownik cywilizacji rzymskiej - Jean-Claude Fredouille.
Wydawnictwo Książnica, cena: 19,90zł, 336 stron.
"Popularne kompendium, które zapoznaje z różnorodnymi aspektami rozwoju cywilizacyjnego Rzymu od założenia miasta aż po upadek cesarstwa ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawodawstwo, które stanowi najistotniejszy bodaj element rzymskiego dziedzictwa. Słownik będzie przydatny zarówno laikom, dając podstawy do dalszych studiów."
Studia nad propagandą polityczną w Cesarstwie Rzymskim (II–III w.) - Agata Aleksandra Kluczek.
Wydawca: Adam Marszałek, cena: 19zł, 165 stron.
"Prezentowane w niniejszym tomie studia dotyczą kolejno kilku różnych, lansowanych na monetach, wątków ideologii i propagandy rzymskiej skupionej wokół osoby cesarza. To on bowiem pozostaje w centrum zainteresowania w każdym ze szkiców. Pokazują one różne sposoby budowania charyzmy imperatora rzymskiego doby Cesarstwa oraz wciąganie do takich zadań różnych tematów ideologicznych."
Cezar - Gérard Walter.
Państwowy Instytut Wydawniczy, cena: 55zł, 564 strony.
"Juliusz Cezar to jedna z najwybitniejszych postaci świata starożytnego. Niezwykle silna osobowość, charyzma i polityczny realizm pozwoliły mu stanąć na czele Rzymu i zbudować cesarstwo. Książka francuskiego historyka i eseisty Gerarda Waltera ukazuje się w Polsce po raz drugi (pierwsze wydanie w 1983 r.) w postaci rozszerzonej i poprawionej. Wielu uznało ją najlepszą i najpełniejszą biografię Cezara, jaka w ogóle ukazała się Polsce. Stojąc mocno na gruncie źródeł historycznych, autor opowiada o wydarzeniach z życia Cezara na tle historii Rzymu I w. p.n.e. Wierność faktograficzna oraz ciekawe wnioski wielu analiz to największe atuty tej książki."
I na koniec - pozycja nie tyle naukowa, co... rozrywkowa ;)
Inquisitor. Zemsta Azteków - Jacek Inglot.
Wydawnictwo superNOWA, cena: 27.50zł, 400 stron.
"Tylko w powieści Jacka Inglota można spotkać belfra zakochanego w uczennicy, która okazuje się czarownicą opętaną przez nieczyste moce. Nauczyciel i samozwańczy inkwizytor musi stoczyć walkę o swoją Patrycję z azteckim bogiem Tezcatlipoką - to jemu przed wiekami meksykańscy Indianie oddawali cześć jako tajemniczemu i groźnemu Dymiącemu Zwierciadłu. Przybyły z otchłani demon pragnie nie tylko dziewczyny, ale i naszego świata, który zamierza przekształcić w wirtualny Chaos. W tle tej opowieści mamy porażający swą szczerością obraz polskiej szkoły, o której nikt tak nie pisał od czasów Gombrowicza. Bohater INQUISITORA jest zmuszony walczyć nie tylko ze swym demonicznym przeciwnikiem, ale i panującą w szkolnych kazamatach Ogólną Niemożnością Wszystkiego..."
2 celne komentarze | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-08-03 Ciekawe i godne polecenia. Szkoda,że nie nic o Egipcie. |
Użytkownik | |
Dodano: 2008-02-19 Polecam wszystkie książki Anny Świderkówny. |